DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Czarne ubrania to zagrożenie! Piesi, to apel do Was!

Późna jesień w Polsce to pora, która nie zachęca do strojenia się w odzież w jasnych kolorach. A wręcz przeciwnie, większość ludzi w tym okresie upodobała sobie szarości, czernie i granaty. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że te kolory są wieczorem niewidoczne szczególnie dla kierowców. A to już tylko krok od tragedii.

Jak powiedział portalowi wlkp24.info podinsp.Witold Kolenda, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Ostrowie Wlkp. – Jesień i zima to wyjątkowo trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zapadający szybko zmrok, częste i intensywne opady deszczu czy deszczu ze śniegiem znacznie ograniczają widoczność na drodze. Tylko w tym roku w powiecie ostrowskim doszło do 20 wypadków z udziałem pieszych, a 5 miało miejsce na przejściach dla pieszych. Kilka osób nie przeżyło zderzenia z pojazdem, kilka zostało rannych, a kilka nabawiło się trwałego kalectwa.

I tu często okazuje się, że piesi i rowerzyści nie zawsze kierują się rozwagą. Bywa, że nie zachowują należytej ostrożności przechodząc przez jezdnię i to nie zawsze w miejscach dozwolonych. Z kolei grzechem rowerzystów jest wciąż jeżdżenie bez odpowiedniego oświetlenia jednośladu.

Jednak najczęstszym błędem, jaki popełniają w okresie jesienno-zimowym to ubiór. Wprawdzie klimat w Polsce nie zachęca do noszenia kolorowych kurtek i płaszczy , bo są niepraktyczne, ale nie stanowi przeszkody w tym, by wieczorami zaopatrzyć się w jakieś elementy odblaskowe. I o to do wszystkich pieszych i rowerzystów apeluje ostrowska policja. – Wystarczy jakiś element odblaskowy umieszczony w widocznym miejscu na odzieży wierzchniej. Może to być opaska lub cokolwiek innego, co odbije światła pojazdu lub ulicznej latarni. Dzięki temu kierowca będzie mógł nas w porę zauważyć i nie dojdzie do tragedii – wyjaśnia podkom. Małgorzata Michaś, oficer prasowy KPP Ostrów Wielkopolski.

I dlatego policjanci edukują dzieci, młodzież i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, być ci zadbali o swoje bezpieczeństwo poruszając się po zmroku. Odblaskowe kamizelki, zawieszki czy opaski nie kosztują dużo, a mogą uratować życie.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz