Nie żyje Krystyna Łybacka – wieloletnia parlamentarzystka, eurodeputowana i minister

3
Fot. lybacka.pl
Nie żyje Krystyna Łybacka, wieloletnia polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej, nauczyciel akademicki, doktor nauk matematycznych oraz była posłanka do Parlamentu Europejskiego. Miała 74 lata.

„Wielka dama polskiej polityki”, „Księżna Wielkopolski”, „wspaniały człowiek”, „niezastąpiona”. To tylko kilka komentarzy, jakie można przeczytać i usłyszeć na temat Krystyny Łybackiej, wieloletniej parlamentarzystki, europosłanki i minister, która zmarła 20 kwietnia w jednym z poznańskich szpitali. Chorowała. Zmarła wspaniała kobieta. Krystynę Łybacką znam od 20 paru lat, od momentu kiedy startowałem w 1993 roku do parlamentu. Zawsze mnie wspierała, udzielając poparcia. W ostatniej kampanii wyborczej także – mówi w rozmowie z portalem wlkp24.info Wiesław Szczepański, szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Wielkopolsce. – Jak nikt inny umiała rozmawiać z opozycją, nigdy nikogo nie obrażała, wykazywała wspaniałą klasę. Nie bez powodu była nazywana Księżną Wielkopolski – dodaje.

18 kwietnia 2019 roku nagrała w Parlamencie Europejskim krótkie wideo, w którym poinformowała, że nie będzie ubiegać się o mandat europosłanki na kolejną kadencję. Przechodzę w stan spoczynku, na zasłużoną emeryturę” – powiedziała wówczas. – Nie nacieszyła się życiem po polityce. Chciała się zająć mężem i prywatnym życiem. Okazuje się, że przegrała z chorobą. Będzie jej brakowało. To osoba, której przez wiele lat nikt nie będzie potrafił zastąpić. Mimo tego, że mówi się przecież, że nie ma ludzi niezastąpionych – podkreśla Wiesław Szczepański, poseł na Sejm RP z ramienia Lewicy.

W obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego jej miejsce zajął były premier startujący w 2019 roku z wielkopolskiej listy Leszek Miller, który skomentował na Twitterze śmierć swojej poprzedniczki w Strasburgu. „Odeszła wielka dama polskiej polityki. Znakomita minister edukacji, wieloletnia posłanka do Sejmu z ramienia SLD. Ceniona członkini Parlamentu Europejskiego. Wielkopolanka o błyskotliwej inteligencji. Dobry i uczciwy Człowiek. Cześć Jej pamięci”. Żegna ją także Forum Kobiet SLD: „Osoba, która zawsze służyła dobrą radą. Mówiła, że polityka zmieniła się na gorsze. Dziś nie ma zapotrzebowania na ekspertki, tylko na paprotki. Cześć jej pamięci” – czytamy na twitterowym profilu.

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 roku w Jutrosinie w powiecie rawickim. Zmarła 20 kwietnia 2020 w Poznaniu. Z wykształcenia była matematykiem. Zdobyła tytuł doktora nauk matematycznych, pracowała także jako wykładowca akademicki. Następnie rozpoczęła karierę polityczną. Była posłanką na sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji (1991-2014). W latach 2001-2004 pełniła funkcję Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Była także wiceprzewodniczącą SLD i szefową wielkopolskich struktur partii.

Od 2014 roku była posłanką do Parlamentu Europejskiego. Namawiałem ją, żeby wystartowała do PE i okazało się, że to była dobra decyzja, bo wspaniale się tam odnalazła – podkreśla Wiesław Szczepański. W 2019 roku została uznana za najbardziej pracowitego europosła w kategorii „Edukacja, kultura i media” w ramach plebiscytu MEP Awards, którego organizatorem jest „The Parliament Magazine”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. 7
    20

    jak można kogoś z lewicy o lewicowej prowieniencji i PZPRowskim pochodzeniu (od 1978 r.) nazwać „Księżną Wielkopolski”? to nie arystokracja ale proletariat mimo wszystko. Nie z mojej bajki ale szkoda człowieka jak każdego dziś odchodzącego. RIP.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick