DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nie zatrzymują się mimo pandemii i zapowiadają niemal 80 mln zł na inwestycje

Władze Kalisza przedstawiły budżet miasta na 2021 rok. Prezydent Krystian Kinastowski przekazał dokument przewodniczącemu Rady Miasta. Następnie będzie omawiany na posiedzeniach komisji, a podczas sesji zostanie poddany głosowaniu.

CZYTAJ: Pracuje tam ponad 1000 osób, a stan dróg jest katastrofalny. Wkrótce ma się to zmienić

W projekcie przyszłorocznego budżetu ustalono dochody w wysokości 696 534 793,64 zł, a wydatki na poziomie 703 258 893,64 zł. Deficyt wynoszący 6 724 100 zł miałby zostać sfinansowany z tytułu emisji obligacji papierów wartościowych.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że sytuacja finansowa wielu samorządów jest gorsza niż jeszcze kilka lat temu. Mimo tego władze Kalisza nie chcą wstrzymywać inwestycji i zapowiadają kolejne, aby utrzymać dotychczasowy poziom wydatków inwestycyjnych. Jednocześnie prezydent zapowiedział, że projekt budżetu przewiduje częściowe ograniczenie wydatków bieżących. „Tempo rozwoju Kalisza nie spadnie. Inwestycje publiczne będą kołem zamachowym dla lokalnej gospodarki, także odczuwającej skutki pandemii” – wyjaśnia włodarz najstarszego miasta w Polsce.

W projekcie przyszłorocznego budżetu przewidziano na inwestycje 77,5 mln zł. Za te pieniądze miasto planuje zrealizować 60 inwestycji:

 • rewitalizację Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej,
 • przebudowę placów św. Józefa, Jana Pawła II i Kilińskiego,
 • przedłużenie Szlaku Bursztynowego (etap I i II na lata 2021-22),
 • rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 450 czyli ulic Nowy Świat i Częstochowskiej,
 • remont i budowę 11 ulic w ramach Programu Budowy Dróg Osiedlowych,
 • dalszą rewitalizację Parku Miejskiego.

CZYTAJ: Osocze ozdrowieńców na wagę złota

To jednak nie koniec pieniędzy na inwestycje, które miasto planuje wydać. Prezydent Kinastowski zapowiedział, że urzędnicy będą się starać o pozyskanie dodatkowych 40 mln zł z zewnętrznych dofinansowań, które mają wspomóc budżet i pozwolić zrealizować wszystkie plany.

Władze Ostrowa Wielkopolskiego zapowiedziały, że przedstawią założenia budżetowe na 2021 rok podczas konferencji prasowej transmitowanej online. Będziemy ją pokazywać na żywo na antenie Telewizji Proart i na portalu wlkp24.info w piątek od godz. 10.00.

Napisz do autora

Komentarze (1)
 • A
  Arek

  czwartek, 19 listopada, 2020

  Już myślałem że znów Ostrów się chwali zleceniami… na kredyt…

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz