Osocze ozdrowieńców na wagę złota

3
Zarówno szpitale, jak i stacje krwiodawstwa w całym kraju apelują do koronawirusowych ozdrowieńców o oddawanie osocza krwi. Na wszystkich, którzy przechorowali już Covid-19 lub otrzymali pozytywny wynik testu na jego obecność i przeszli chorobę bezobjawowo, stacje krwiodawstwa czekają z utęsknieniem. Jeden ozdrowieniec może pomóc nawet trzem zakażonym osobom.

Podawanie chorym na covid-19 osocza to, póki co, jeden ze skuteczniejszych sposobów walki z tą chorobą. Stąd apele do ozdrowieńców o jego oddawanie. Oddawanie osocza jest bezbolesne, przypomina pobieranie krwi, choć trwa trochę dłużej, bo 30-40 min. Jednorazowo dawca może oddać nie więcej niż 650 mililitrów, ale choremu na covid-19 podaje się około 200 mililitrów, wiec jeden ozdrowieniec może pomóc nawet trzem osobom.

Osocze od ozdrowieńców pobierają wszystkie stacje RCKiK w regionie, a więc w Kaliszu, w Ostrowie Wielkopolskim, Krotoszynie i Ostrzeszowie. Dodatkowe akcje poboru organizowane są w dni wolne od pracy. W najbliższą sobotę taka akcja będzie miała miejsce w Kaliszu, a w sobotę 5 grudnia czynne będą terenowe oddziały na terenie południowej Wielkopolski.

Kto i kiedy może oddać osocze? O tym w materiale filmowym mówi Małgorzata Tarnawska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

 

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. Może warto testować osoby regularnie oddające krew na przeciwciała? Być może osocze osób które przeszły covid o tym nie wiedząc mogłoby się przydać.

 2. 3
  1

  Tak cenna, że odsyłają kobiety, które urodziły kiedyś dzieci, bo nie chce im się badać próbek. Mówią, że takie osoby nie mogą oddać osocza, a to bzdura. Po prostu musieliby wykonać test na przeciwciała.

 3. 6
  1

  Jestem krwiodawcą od 30 lat ale tekich bzdetów jeszcze nie słyszałem. Skoro byłem bezobjawowy to skąd mam wiedzieć że przeszedłem covid? A nawet jeżeli poszedłbym na test i otrzymał wynik ujemny, to nie mogę oddać na przeciwciała? Przecież covid jest z nami już od lat (i pozostanie na zawsze) i mogłem już to przechodzić ale nie robiłem testu bo go nie było. Robią z ludzi idiotow i tyle w temacie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick