Nie wyrzucaj przeterminowanych leków do kosza na śmieci, są do tego specjalne pojemniki!

1
zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay
Przeterminowanych leków, tak samo jak baterii nie można wyrzucać do domowego kosza na śmieci. Należy umieszczać je w specjalnych pojemnikach, które zazwyczaj znajdują się w aptekach urzędach gminy czy innych miejscach użytku publicznego. W Jarocinie takich punktów jest osiem, natomiast w Ostrowie Wielkopolskim jest ich o dwadzieścia więcej.

Producenci umieszczając na lekach termin ważności gwarantują, że do tego dnia lek będzie bezpieczny w stosowaniu. Nie ma jednak wielu publikacji, że przeterminowany jest mocno toksyczny. Wiadomo, że w chwili gaśnięcia daty przydatności, lek traci swoją moc tzn. z każdym dniem jego działanie jest coraz słabsze. Przeterminowane farmaceutyki mogą być groźne dla ludzi, są też bardzo szkodliwe dla środowiska. Nie można wylewać syropów i kropli np. do zlewu. Doprowadzi to do zanieczyszczenia ścieków, którego oczyszczalnie nie będą w stanie odfiltrować. Dlatego tak ważna jest odpowiednia utylizacja przeterminowanych tabletek, syropów czy maści.

Jarocin informuje swoich mieszkańców: „przypominamy, że mogą wyrzucać przeterminowane leki lub niezużyte ich resztki w ośmiu punktach na terenie gminy Jarocin. Do kosza można wrzucać leki w postaci tabletek, drażetek, ampułek w opakowaniach lub luzem, syropów, kropli, roztworów w zamkniętych opakowaniach oraz maści”.

Przeterminowane leki można oddać do specjalnych białych pojemników ustawionych w wyznaczonych miejscach.

Oto lista punktów w Jarocinie, gdzie można oddawać przeterminowane leki:
– Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Wrocławska 39),
– Aquapark (ul. Sportowa 6),
– Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, filia w Witaszycach (pawilon GS, al. Wolności 37),
– Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, filia w Golinie (ul. Jarocińska 32),
– Hala Targowa „Kasztanowa” (ul. Kasztanowa 18),
– Ośrodek Zdrowia w Mieszkowie (ul. Dworcowa 22),
– Biuro Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (ul. T. Kościuszki 15B, budynek JAR Sp. z o.o.),
– Ratusz (Rynek 1).

W Ostrwie Wielkopolskim takich punktów jest zdecydowanie więcej. Przeterminowane leki można wrzucać do specjalnych pojemników w prawie 30 miejscach. Są to m.in. urząd gminy, przychodnie lekarza rodzinnego i wiele aptek. – Lista punktów jest na bieżąco aktualizowana. Niedługo, bo już w sierpniu zostanie na nią dopisana nowa apteka – mówi Anna Korcz z Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w ostrowskim urzędzie miejskim.

Dokładna lista punktów jest dostępna pod tym adresem, a także na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. To nieprawda że w aptekach w Ostrowie można zostawić przeterminowane leki. Byłam w 6 – aptekach w centrum miasta, nigdzie nie ma pojemników,w końcu w jednej usłyszałam że to jest droga usługa i im się nie opłaca. Zdenerwowana wyrzuciła do kosza.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick