„Nie udostępnię danych mieszkańców bez odpowiedniej ustawy” – samorządy w bardzo trudnej sytuacji

23
Do wyborów prezydenckich, które planowo mają odbyć się 10 maja został nieco ponad tydzień. Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym przeszła przez Sejm, a obecnie zajmuje się nią Senat. W międzyczasie Poczta Polska zgłosiła się do włodarzy miast i gmin o udostępnienie danych wyborców. Samorządy z południowej Wielkopolski mają jednolity stosunek do tej sytuacji i nie chcą tego robić dopóki ustawa nie wejdzie w życie. - Chcemy działać zgodnie z literą prawa - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Czas do terminu wyborów prezydenckich mija, a ustawa o głosowaniu korespondencyjnym nie przeszła jeszcze przez Senat. Ustawa nie została przegłosowana, ani podpisana przez Andrzeja Dudę. Włodarze miast i gmin otrzymali już jednak maile od Poczty Polskiej. – Zgłosiła się do nas mailowo z wnioskiem o udostępnienie spisu mieszkańców, który jak wiemy zawiera dane wrażliwe, bo oprócz imienia i nazwiska jest też tam adres zamieszkania i numer pesel. Po przeanalizowaniu wniosku pod kątem prawnym odpowiedzieliśmy Poczcie Polskiej, że w istniejącym obecnie stanie prawnym nie ma możliwości przekazania spisu wyborców. Byłoby to złamanie kilku przepisów w tym tego, o ochronie danych osobowych – informuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ TEŻ: Kwarantanna na pleszewskiej onkologii. Źródło zakażenia to osoba z personelu medycznego

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego poinformowała, że mieszkańcy miasta sami wysyłają pisma, które trafiają na jej biurko. W nich wyrażają sprzeciw wobec obecnego stanu rzeczy. Zastrzegają sobie nawet nieprzekazywanie ich danych Poczcie Polskiej. – My jako samorządy jesteśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji. Musimy działać zgodnie z literą prawa, a nie w oparciu o przepisy, które nie weszły jeszcze w życie. To nie jest nasze widzimisię. Nie chcemy też nikomu nic utrudniać. Litera prawa jest dla nas najważniejsza – dodaje Beata Klimek.

Takie samo stanowisko w tej sprawie ma Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa. Jako samorządowiec nie wypełni tej prośby dopóki nie przegłosowana zostanie ustawa. – Istotą przekazania danych jest przygotowanie się do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Jeżeli nasze prawo nie zakłada przeprowadzenia takich wyborów to nie masz też powodów żeby te dane udostępniać – mówi włodarz Ostrzeszowa.

Jak informuje Rzeczpospolita, Poczta Polska posiada już dane Polaków. Otrzymała je za zgodą Ministerstwa Cyfryzacji. W dalszym ciągu potrzebuje jednak rejestru wyborców. Mieszkańcy w urzędach miast i gmin składać wnioski o dopisanie do list wyborców. Według Państwowej Komisji Wyborczej termin na złożenie takiego wniosku upływa 5 maja.

Senat na zajęcie się i przegłosowanie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym ma czas do 6 maja. Obecnie trwają konsultacje z były szefem Państwowej Komisji Wyborczej, prawnikami, lekarzami oraz związkowcami Poczty Polskiej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

23 KOMENTARZE

  • Hipokryci z PO zasłaniali się KONSTYTUCJA, a co mówi KONSTYTUCJA że wybory są 10 maja a oni tylko obstrukcje wyrabiają i państwo chcą sparaliżować. Wstyd!!!

 1. Już nie muszą samorządy zajmować się tą sprawą gdyż ministerstwo cyfryzacji przekazało nasze dane poczcie. Tak działa RODO.

 2. Stan klęski żywiołowej, okoliczności wszystkie spełnione poza tym, że władza ogarnięta opętanym dążeniem do wyborów w maju wstrzymuje się przed jego ogłoszeniem. Mało tego, o połowę zmniejszyła ilość testów, a więc spada liczba wykrytych zakażeń. „dobra zmiana”

  • O wyborach 10 maja mówi konstytucja poczytaj, a potem się wypowiadaj ignorancie bez wiedzy.

  • W którym miejscu konstytucja mówi o wyborach 10 maja? Nawet w stanie wojny? Nawet gdyby się paliło i waliło? Gdyby nawiedziły Polskę powodzie i trzęsienia ziemi? Mecenasie 2 i konstytucjonalisto z bożej łaski. Na takie okazje konstytucja przewiduje stany wyjątkowe. Jednym z nich jest stan klęski żywiołowej. Epidemia spełnia jego wymagania- mamy ograniczoną wolność osobistą, odgórnie zamknięto zakłady pracy,. itd itp. Oczywiście władza opętana pomysłem wyborów po trupach nie ogłasza tego stanu i nagle kocha konstytucję, którą łamie od 6 lat. To wy pisiorki jesteście ignorantami, albo celowo wprowadzacie ludzi w błąd. Nawet powołany przez was szef PKW (to taka komisja którą konstytucja upoważnia do przeprowadzenia wyborów!) mówi, że wybory jakie sobie wymyśliliście nie mogą się demokratycznie odbyć w maju. A tak na marginesie- w którym miejscu konstytucji jest napisane, że wybory przygotowują Sasin i Kamiński?

  • A ja chcę głosować a Caryca zabiera mi moje prawo obywatelskie nie pytając mnie o zgodę. Mam Carycę podać do sądu. Kiepska ta Caryca, z intelektem coś na bakier.

  • Do obywatela -> Prawo obywatelskie? Głosowanie? To farsa, a nie głosowanie! A prawa obywatelskie to m.in. powszechność, tajność głosowania. A te najważniejsze sprawy są lekceważone, ba! odrzucane, bo najważniejsze jest, żeby wygrał wiadomo kto, a jak to się odbędzie nie jest ważne!

  • Trzeba tak jak PO pisać do Beatki, że pozbawia nas możliwości prawa oddania głosu. Jak PO nie chce głosować niech sobie nie głosuje. Ja chce głosować i pani prezydent obowiązkiem jest to prawo mi zapewnić jeżeli tego nie zrobi przez popieranie idiotycznej polityki PO złamie prawo uniemożliwiając mi głosowanie.

 3. Pisiory to jednak hipokryci do n potęgi. Przez 5 lat łamali konstytycję, by teraz w stanie epidemii upierać się przy „konstytucyjnym” terminie 10 maja. Mam jednak dla nich złą informację, bo Szef PKW powiedział dziś, że nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów w pełnym zakresie, jeśli miałyby się odbyć w maju. Wiele osób będzie z nich wykluczone.
  To teraz pytanie do ostrowskiej poseł i minister Maląg (specjalistki od zagłuszania pytań dziennikarzy).Gdy ustawa wróci z Senatu do Sejmu, będzie Pani głosowała za wyborami korespondencyjnymi w maju i narażaniem setek, a może nawet tysięcy ludzi na utratę zdrowia i życia?
  Czy popiera Pani ideę wyborów korespondencyjnych w maju, które zdaniem Szefa PKW nie będą w pełni wolne?

  • Ty durnoto jesteś pewnie z peło, paczek listów nie dostajesz pewnie słuchasz gadzinówki tefalen czym się zarazisz chyba głupotą. Kto łamał konstytucję, amnezję masz co wyczynialo peło, ja jako obywatel rzadam aby Caryca umożliwiła mi głosowanie na prezydenta Polski

  • Marszałek Grodzki blokuje ustawe w senacie na złość obywatelom. Jakby to całe Pło miało wygrac to mamy po Polsce. PO powinno zejść ze sceny politycznej bo to są cieniasy.

 4. Gdyby nie Pisiory to dalej byś yebał za 5 zł/h!!! Co ci dała PO przez 8 lat rządów? Odpowiedzi brak…Tyle w temacie.A PiS i tak będzie u władzy i chwała im za to.

  • To rząd coś ci „daje”? Ale z ciebie ciemna masa, taką właśnie lubią w pisie… Rząd, aby coś „dać”, musi najpierw wziąć. I bierze sporo, ale ciemnota nawet o tym nie pomyśli!

  • Zgadzam sie za PO to byliśmy tanią siłą robocza dla niemiec, ale niektórzy już nie pamiętają. o ile wzrosła pensja minimalna zarrządów PO, pamiętacie piniędzy nima i ni będzie.

 5. Ty durnoto jesteś pewnie z peło, paczek listów nie dostajesz pewnie słuchasz gadzinówki tefalen czym się zarazisz chyba głupotą. Kto łamał konstytucję, amnezję masz co wyczynialo peło, ja jako obywatel rzadam aby Caryca umożliwiła mi głosowanie na prezydenta Polski

 6. Nie będę głosował. Z mojej skrzynki pocztowej wszystko kradną. Napewno moje karty wyborcze też mi ukradną. Ha ha. Widziałem Dudę jak był listonoszem. Nie chcę tego typa pod moim domem.

 7. Wybory są (a przynajmniej powinny być) dobrowolne i nikt mnie nie zmusi, abym brał udział w szopce Sasinowo-pocztowej! Od organizowania wyborów jest Państwowa Komisja Wyborcza!

 8. Jako Ostrowianin żądam aby pani Klimek udostępniła mi możliwość głosowania na prezydenta Polski!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Procedura jest robiona na ostatnią chwilę przez obstrukcję PO i marszałka Grodzkiego w senacie który blokuje ustawę!!!!!!!!!!!!

 9. Jako ostrowianin śmieje się przez łzy. Pani Prezydent ogłosiła ze nie da danych jak już było wiadomo, że poczta dane już ma. Po drugie zwolennicy PiS bełkoczą o łamaniu konstytucji to ja sie pytam o TK, o sąd najwyższy, o reasumpcje głosowań bo wynik był nie taki jak chciał PiS, o codzienny zamach na demokrację. Chcecie takich wyborów? No jasne , że chcecie bo można je zmanipulować i w ten sposób wygrać . Dla nas ostrowian sytuacja w Ostrowie to jak sytuacja w kraju w skali mikro. Zle zarządzanie, szastanie pieniędzmi a teraz jak jest ciężko to kasy na pomoc nie ma albo jest tego tyle co kot napłakał. Nie zamierzam w tej farsie zwanej wyborami brać udziału. Mam nadzieje ze do tego czasu ten PiSowski mur runie

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick