„Nie są tak bezpieczne jak wydawało się na początku” Jak szkodliwe są e-papierosy?

0
Rocznie z powodu palenia umiera średniej wielkości miasto. Szacuje się, że co roku umiera około 380 tys. palaczy. Na rynku w przeciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele elektronicznych zamienników tradycyjnych papierosów. Jednym z nich jest bardzo popularny e-papieros. Jak alarmują lekarze, mimo iż nie zawiera on substancji smolistych, to jest on równie szkodliwy co zwykły papieros.

Z tym procederem walczy Główny Inspektor Sanitarny. GIS przygotowuje list do szkół i do rodziców, aby egzekwować zakaz palenia także papierosów elektronicznych. – Staramy się tłumaczyć młodzieży, że nie ma różnicy między tradycyjnym papierosem, a tym elektronicznym. Oba zawierają nikotynę i w takim samym stopniu uzależniają. Staramy się przekazać im wiedzą opartą na badaniach, a nie na naszych domysłach – mówi Beata Zalewska, pedagog.

Warto wyjaśnić czym tak na prawdę jest elektroniczny papieros. E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu przez element grzewczy, do temperatury ok. 200 stopni Celsjusza. W tym procesie powstaje aerozol, który zawiera takie substancje, jak: acetaldehyd, formaldehyd, akroleina, propanal, nikotyna, aceton, o-metyl-benzaldehyd. – Mają mniej substancji smolistych, ale zawartość nikotyny jest zbliżona do tej w zwykłych papierosach. Dodatkowo elektroniczne papierosy powodują reakcje alergiczne, miejscowe, płucne. Na podstawie coraz dłużej obserwacji dochodzimy do wniosku, że nie są one tak bezpieczne, jak wydawało się na początku – mówi lek. Adam Stangret, z-ca kierownika ostrowskiego SOR-u.

Obecnie na rynku istnieje 8 tys. różnych smaków olejków, co tylko podnosi atrakcyjność produktu.

 

redaktor wlkp24.info
milosz.skibinski@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick