DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nie chcesz przepłacać? Porównuj ceny OC

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych precyzyjnie reguluje kwestie związane z polisą OC. Dokładnie określa zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz maksymalne sumy gwarancyjne. Z przepisów jasno więc wynika, że ubezpieczyciel nie ma prawa zmniejszać / zwiększać zakresu ubezpieczenia oraz modyfikować sum gwarancyjnych według własnego uznania. A skoro tak, bez obaw można kierować się wyłącznie ceną podczas wyboru polisy OC.

Wysokość składki OC nie jest jednakowa dla każdego kierowcy

Chociaż zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz maksymalne sumy gwarancyjne są jednakowe dla każdego kierowcy, wysokość obowiązującej składki będzie się różnić. Warto bowiem mieć świadomość, że koszt ubezpieczenia zależy od kilku czynników, m.in. posiadanego samochodu, swojego wieku, doświadczenia w prowadzeniu auta czy nawet miejsca zamieszkania.

Dlatego też, przy wyborze firmy ubezpieczeniowej nie można kierować się rekomendacjami innych kierowców. To, że sąsiad zapłacił 600 zł za polisę OC nie oznacza, że i ty wykupisz ubezpieczenie w tej samej cenie.

Skorzystaj z kalkulatora, by oszacować wysokość składki

Jeśli nie chcesz przepłacać za – i tak już drogie – OC, oszacuj wysokość składki. Posłuż się kalkulatorem OC AC, co pozwoli uzyskać wstępną informację o kwocie do zapłaty. Wystarczy tylko podać swoje dane osobowe oraz najważniejsze informacje o pojeździe, by jeszcze tego samego dnia dostać informację zwrotną od ubezpieczyciela oferującego obowiązkową polisę na korzystnych warunkach.

Porównaj oferty, by wybrać najlepszą

Nie warto decydować się na pierwszą przypadkową ofertę, bo "znajomy zapłacił niską składkę". Warto przeanalizować dostępne opcje, np. w porównywarce ubezpieczeń Rankomat. Ułatwi to przeprowadzenie analizy, będącej podstawą do podjęcia korzystnej decyzji w kwestii taniego OC. Skoro bowiem masz możliwość wyboru między ubezpieczycielami, nie warto przepłacać.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz