„Natarczywość” przyniosła efekt. Za sześć lat mają zacząć budować obwodnicę

1
Fot. UMiG Pleszew
GDDKiA wyznaczyła termin budowy południowego odcinka obwodnicy Pleszewa. Prace mają ruszyć w 2026 roku. Władze miasta cieszą się, że ich nakłanianie na zajęcie się tą inwestycją przyniosło efekt. Kierowcom i mieszkańcom pozostaje teraz czekać, aby budowa zakończyła się terminowo.

Jeszcze sześć lat i rozpocznie się budowa południowej części obwodnicy Pleszewa. Takie zapewnienie otrzymali przedstawiciele tego miasta. DK12 przebiegająca dziś przez Pleszew stwarza więcej problemów niż udogodnień. Zaprojektowana kilkadziesiąt lat temu droga już dawno przestała spełniać zadanie i trudno nazywać arterię w środku miasta obwodnicą. Kilka sygnalizatorów świetlnych, liczne przejścia dla pieszych, sporo zakrętów i mnóstwo samochodów jadących od Poznania w kierunku Kalisza.

CZYTAJ: Za kilka dni konsultacje online także w sprawie DK25

Kierowcy się irytują, piesi nie czują się w pełni bezpiecznie, a miasto próbuje jakoś temu zaradzić. I właśnie jego przedstawiciele otrzymali zapewnienie, że będzie lepiej. Czy szybko? To zależy, jak spojrzymy na sześcioletnią perspektywę, bo właśnie w 2026 roku ma rozpocząć się budowa południowej części obwodnicy Pleszewa.

Władze miasta były tak zdeterminowane, że sfinansowały koszt wykonania dokumentacji, która została przekazana Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Starania i spotkania, pewna nasza natarczywość przyniosły efekty. Generalna Dyrekcja w opublikowanych materiałach wskazuje na konkretne daty działań poprzedzających oraz określa realizację faktycznej budowy na lata 2026-2028. Cieszę się z rzeczowego i profesjonalnego podejścia dyrekcji poznańskiego oddziału GDDKiA – mówi burmistrz Arkadiusz Ptak.

Włodarz Pleszewa od początku kadencji próbuje „wychodzić” obwodnicę. Na potrzebę jej budowy zwracał uwagę nawet premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas jego kampanijnej wizyty w tym mieście.

Najbliższym krokiem prowadzącym do realizacji inwestycji są zaplanowane na 10 grudnia konsultacje online dotyczące przebiegu bajpasu w Brzeziu niedaleko Pleszewa. Mogą wziąć w nich udział mieszkańcy tej miejscowości. Szczegóły znajdują się pod linkiem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick