Można tu odpocząć i poczytać… Skwer DOM już funkcjonuje w krotoszyńskiej przestrzenie miejskiej

1
„Nie ma jak w domu” - to powiedzenie w kontekście pewnego miejsca tuż obok Biblioteki Publicznej w Krotoszynie nabiera zupełnie nowego znaczenia. To właśnie tam powstał nietypowy skwer – miejsce, w którym można odpocząć i poczytać. Jego enigmatyczna nazwa Dom zastanawia przechodniów i przykuwa ich uwagę - wyjaśniamy, co oznacza.

Marta Szymańska to jedna z młodych mam, która wraz ze swoim synkiem 2-letnim Bogusiem przychodzi na zajęcia do krotoszyńskiej biblioteki w ramach Klubu Mam. Teraz będą się one mogły odbywać na terenie skweru DOM tuż obok biblioteki. – Tutaj wcześniej był zupełnie niewykorzystany teren, a teraz jest miejsce, gdzie można przyjść, odpocząć, poczytać – mówi Marta.

DOM to jednak tylko skrót. Co oznacza? Tłumaczy Ewa Bukowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Krotoszynie, obok której skwer się znajduje: – DOM, czyli Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy. Nazwa ta powstała dokładnie rok temu, kiedy dostaliśmy dofinansowanie na ów skwer.

Skwer DOM to miejsce tuż obok krotoszyńskiej biblioteki, do którego można przyjść, odpocząć na leżaku lub hamaku, poczytać książkę czy np. zagrać w szachy. Dom to nie tylko rekreacja, ale też edukacja w postaci ścieżki edukacyjnej o bibliotecznej tematyce – „jak powstaje książka”.

Cały skwer to został sfinansowany z dwóch źródeł. Po pierwsze 75 tysięcy złotych z polsko-amerykańskiej fundacji wolności. Po drugie 50 tysięcy złotych z budżetu Miasta i Gminy Krotoszyn.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick