Moduł GFFFV na ćwiczeniach. Wśród nich strażacy z Ostrzeszowa [ZDJĘCIA]

0
Fot. asp. sztab. Adrian Kwikert
Grupa strażaków z PSP w Ostrzeszowie wzięła udział w ćwiczeniach "Las 2022" w ramach modułu GFFFV, który bierze udział w międzynarodowych misjach związanych z gaszeniem pożarów. W minionych latach strażacy z naszego regionu walczyli z żywiołem m.in. w Gracji oraz Szwecji.

Lato jest czasem pożarów. Wysokie temperatury, przesuszona ściółka leśna, susze, awarie maszyn rolniczych podczas żniw, a także nieopatrzność ludzi doprowadzają do wybuchu ognia, który trudno opanować, kiedy warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają. Co roku przekonują się o tym mieszkańcy wielu krajów na całym świecie. Tropikalny klimat coraz częściej daje się we zwani także Polakom. Dlatego podnoszenie strażackich kwalifikacji ma być drogą do zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa i niesienia skuteczniejszej pomocy.

Polscy strażacy niejednokrotnie uczestniczyli w misjach ratunkowych na całym świecie. Gasili pożary w Grecji, Szwecji, byli też przymierzani do akcji gaszenia buszu w Australii. Udział w najtrudniejszych misjach mogą wziąć tylko najlepsi z najlepszych, którzy przejdą odpowiednie szkolenia i należą do modułu GFFFV.

To właśnie oni ćwiczyli w ostatnich dniach na terenie powiatu pilskiego. Wśród nich znalazła się grupa sześciu strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie.

Akcja pod kryptonimem „Las 2022” została zorganizowana w Leśnictwie Krępsko. Zjechało tam 90 strażaków i 25 pojazdów z całej Wielkopolski. – Podczas rozpoczęcia ćwiczeń strażacy sprawdzili proces alarmowania, dysponowania oraz zweryfikowano dokumentację niezbędną do wyjazdu modułu GFFFV poza granice kraju. Kolejnym etapem ćwiczeń było zbudowanie obozowiska, obsługa układów wodno-pianowych czy też zbudowanie punktów czerpania wody. Ponadto (strażacy – przyp. red.) wykonali pasy oddzielenia pożarowego, zapoznali się z wykorzystywaniem „małej armatury” do gaszenia oraz eksploatacją pił spalinowych – informuje str. Noemi Biel z PSP w Ostrzeszowie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick