Modernizacje przed kolejnym sezonem

0
Lato w pełni, więc mało kto myśli już o nowym sezonie grzewczym. Tymczasem w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym trwają prace konserwacyjne, które mają zapewnić sprawne funkcjonowanie całej instalacji jesienią i zimą. Wymieniane są zużyte części, a urządzenia elektryczne i mechaniczne przechodzą gruntowny przegląd.

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy dysponuje obecnie trzema rodzajami paliw – dominującą pozycję zajmuje gaz, na drugim miejscu pod względem intensywności wykorzystania jest węgiel, a na trzeciej pozycji paliwo odnawialne, czyli biomasa, za którą, w przeciwieństwie do węgla, miasto nie ponosi opłat za emisję dwutlenku węgla.

– W najbliższych latach Ostrowski Zakład Ciepłowniczy będzie robił wszystko, by redukować ślad węglowy, najlepiej do zera – tłumaczy prezes Jan Grześkowiak. I tu potrzebne jest zwiększenie zużycia biomasy jako paliwa. Skąd remonty instalacji gazowych i biomasowych – sprawne wyprodukują więcej ciepła. – W tej chwili jesteśmy na etapie przeglądów rocznych, a właściwie corocznych powiązanych z wymianą zużytych części ruchomych, przeglądem systemu zabezpieczeń, urządzeń elektrycznych i mechanicznych – mówi Waldemar Hadała, mistrz ds. automatyki w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym.

Biomasa to odpad z produkcji jednej z ostrowskich firmy –w postaci zrębków i kory drewnianej. Co prawda przy jej spalaniu powstaje dwutlenek węgla, ale jest to ilość, jaką pochłania drzewo zanim zostanie przetworzone.

Prace konserwacyjne i przeszły też w ostatnim czasie cztery jednostki węglowe – to źródło energii również jest przygotowane na kolejny sezon grzewczy, ale węgiel to paliwo, którego zużycie w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym jest ograniczane.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick