DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Minęły 34 lata. Dziś rocznica częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce

Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyły się częściowo wolne wybory do polskiego parlamentu. Ich zasady zostały uzgodnione w wyniku obrad Okrągłego Stołu. To rocznica pierwszych takich wyborów po II wojnie światowej.

źródło: Ulotka wyborcza – Solidarność, 1989 r. / data publikacji w Wikimedia Polska: 11 stycznia 2013, 10:48:40 / licencja: domena publiczna

To jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej Polsce. W wyniku tzw. wyborów czerwcowych wybrano 460 posłów do Sejmu PRL i 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

CZYTAJ: Autokary w drodze do Warszawy. Dzisiaj #Marsz4czerwca

Czerwcowe wybory sprzed 34 lat uznawane są za moment przełomowy i zapoczątkowały przemianę polityczną w Polsce. Był to krok milowy do obalenia władzy komunistycznej. Po tym wydarzeniu w ślad z naszym krajem poszły inne i rozpoczęło to ogromną rewolucję polityczną w Europie po II wojnie światowej.

18 czerwca przeprowadzono drugą turę wyborów, która ostatecznie wyłoniła zwycięzców. Następstwem tych wydarzeń było powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce po 1945 roku, na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz