Mieszkańcy Zębcowa mobilizują siły i walczą przeciwko powiększeniu wysypiska

7
Temat smrodu wydobywającego się z wysypiska śmieci przy ulicy Staroprzygodzkiej jest na tapecie od kilku miesięcy. Organizowane były spotkania mieszkańców z władzami miasta i spółki RZZO gdzie nie brakowało emocji i przerzucania się na argumenty. Do wiadomości mieszkańców miasta została opublikowana informacja o...rosnącej górze śmieci na wysypisku. Mieszkańcy Zębcowa nie odpuszczają i zbierają podpisy pod sprzeciwem dla takiego rozwiązania.

Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów chce zmiany rzędnych na składowisku odpadów zmieszanych. Oznacza to, że hałda zmieszanych śmieci na wysypisku może być nawet o 5 metrów wyższa. Na składowisko przy Staroprzygodzkiej może trafić dodatkowo ponad 100 tysięcy metrów sześciennych odpadów.

CZYTAJ: Hałda śmieci może urosnąć nawet o 5 metrów. „To gaszenie pożaru”

Sprzeciwiają się temu przede wszystkim mieszkańcy Osiedla Zębców, które bezpośrednio sąsiaduje z wysypiskiem. Do 7 lutego trwają konsultacje społeczne w tym temacie i każdy, kto chce zgłosić swoje uwagi może je złożyć w budynku Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. – Skoro będziemy rozbudowywać wysypisko to plany jego przeniesienia znowu odwleką się w czasie. Chcemy żeby to wysypisko jak najszybciej zniknęło z Zębcowa – mówi Dawid Barczak, przewodniczący rady osiedla Zacisze-Zębców.

Rada Osiedla Zębców opublikowała dokument, który każdy może wydrukować, podpisać i złożyć w magistracie.

3 stycznia 2020 ukazało się obiewszczenie na temat podniesienia rzędnych na wysypisku. Można o tym przeczytać w…

Opublikowany przez Osiedle Zacisze Zębców Piątek, 17 stycznia 2020

Rada Osiedla chce jednak zmobilizować także wszystkich mieszkańców i organizuje wspólne zbieranie podpisów, które odbędzie się w piątek (24.01) od godziny 18.00 do 20.00 w budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Staroprzygodzkiej. – Pokazaliśmy już jako mieszkańcy, że mamy siłę, chcemy się przebić. Sądzę, że jak będzie dużo tych uwag, to rzędne nie będą przeniesione – mówi Dawid Barczak.

Fot. Facebook.com/Osiedle Zacisze Zębców
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. Przecież ten raport oddziaływaniu jest do podważenia. Szkoda tylko, że decyzję środowiskową wydaje – po zmianach przepisów w ubiegłym roku, prezydent miasta a nie RDOŚ jak poprzednio.

    • Opinia RDOŚ jest tylko pomocnicza. Z uwagi na interes społeczny Prezydent Beata Klimek może nie wydać decyzji o pdniesieniu rzędnych. Jeśli taka decyzja zostanie wydana to Zębców zacznie zbierać podpisy o ogłoszenie referendum nad odwołaniem Beaty Kliemek. I nie jest to sprawa polityczna. Niech prezydentem jest ten kto liczy sie ze zdaniem mieszkańców.

  2. Zwiększenie rzędnych składowania- wszystko kręci się wokół pieniędzy i lokalnych powiązań. Śmierdzące wysypisko w okolicach osiedlowych terenów powinno być jak najprędzej zamknięte i przeniesione na tereny,które w przyszłosci nie będą zagospodarowywane np budownictwem mieszkaniowym.Może wtedy okoliczny krajobraz/pobliski lasek/ odżyje…i stanie się choć w części zieloną oazą dla okolicznych skupisk ludzkich. Ciekawe,kto wydaje decyzje w sprawie lokalizacji niektórych zakładów w Ostrowie np asfaltownia w bliskim sąsiedzctwie lasu i osiedli mieszkaniowych . Wysypisko,kiedy otwierano teren Zębcowa nie był aż tak rozbudowany jak teraz- JEDNAK W OBECNYCH CZASACH JAK NAJSZYBCIEJ POWINNO DOJŚC DO ZAMKNIĘCIA TEGO WYSYPISKA I PRZENIESIENIE NA ODLEGŁE TERENY POZA OBSZAREM MIEJSKIM.A NIE ZWIĘKSZAĆ GABARYTY SKŁADOWANIA- WTEDY Z POBLISKIEGO LASU ZAMIAST LIŚCI NA DRZEWACH BĘDĄ POWIEWAŁY FOLIE I PAPIERY…

  3. Niema innego wyjścia – to wysypisko prędzej czy później bedzie musiało być przeniesione. Smród niekiedy nie do wytrzymania, a poza tym coraz więcej firm dookoła – zostawcie sobie smieci w pokoju na 2 tygodnie to będziecie wiedzieli o czym mówię.

  4. Weglug mojej opini rada osiedla dziala dobrze , jednak trzeba poprosic wszystkich mieszkancow Ostrowa o glos w tej sprawie podniesienia o 5metrow naszego wysypiska. Mysle ze pani Prezydent Ostrowa bedzie z mieszkancami Zebcowa ,przeciez tak oswiadczyla na zebraniu w 2019 roku.Oczywiscie pamietamy ze nadal smierdzi jak smierdzialo.Prosze rade osiedla o jeszcze wieksze zaangazowanie.Mysle ze trzeba zbierac podpisu po domach ,jestem do dyzpozycji .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick