Mediateka ma już rok. Odnotowała prawie 50 tys. wejść [ZDJĘCIA]

0
Fot. UM Ostrów
Ostrowska Mediateka świętuje rok istnienia. Progi nowej instytucji kulturalnej na mapie miasta przekroczono 47 700 razy. Dla porównania: Ostrów liczy niewiele ponad 70 tys. mieszkańców.

Jednak warto mieć na uwadze, że choć Mediateka jest bardzo młodą instytucją w mieście, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców całego regionu. Już w pierwszych tygodniach zainteresowanie nowym obiektem kultury wyrażały różne grupy z innych zakątków Południowej Wielkopolski.

Od początku ciekawość budził nowoczesny styl Mediateki, jej szeroka i zróżnicowana oferta, a także pewna tajemnica związana z tym, że niewiele osób w Polsce wie, co pod tą nazwą może się kryć. Ostrowska Mediateka jest bowiem pierwszą w Wielkopolsce i 11 w kraju tego typu instytucją. – To miniatura Centrum Nauki Kopernik – mówiła podczas otwarcia Bogna Skrzypczak-Walkowiak, kierownik nowego obiektu kultury.

Mediateka w trakcie roku istnienia pokazała, że można stworzyć ofertę kulturalną w niesztampowy sposób, która zaciekawi i przyciągnie. Niewiele jest miejsc w naszym regionie, w których można wziąć udział w zajęciach z budowy robotów. Wystawy klocków Lego, pokazy drukarek 3d, sterowania robotów dźwiękiem, zajęcia aktorskie, muzyczne, warsztaty tworzenia komiksów, strefa audiobooków, wypożyczalnia książek, projekcje filmów, nagrania w studiu dźwiękowym to tylko część możliwości, jakie zaprezentowano w tym obiekcie.

Oferta Mediateki przypadła do gustu także osobom niepełnosprawnym, którzy w pełni mogą korzystać z funkcjonalności tej instytucji. Są wszystkie udogodnienia, winda, pojazdy. – Dostępne jest dla nas oprogramowanie, które w sposób całkowity obsługę komputera. Za pomocą skanera można zeskanować książkę i program w pełni umożliwia odsłuchanie tej książki – mówią niewidomi korzystający z tego miejsca.

– Dzięki wykorzystaniu nowych technologii Mediateka staje się rozpoznawalną marką, a zastosowane tu rozwiązania są podglądane i stawiane jako przykład. To miejsce ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej czy interesujących klubów tematycznych – wyjaśnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zobacz wideo z otwarcia Mediateki

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick