Mediacja, jako sposób rozwiązywania problemów. Jak się tego nauczyć?

0
Mediacja to metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji. Tej niełatwej sztuki od kilku lat uczą się uczniowie ostrowskiej „dziewiątki”. Od pięciu lat funkcjonuje tam Szkolne Centrum Mediacji Rówieśniczych.

Mediacja, czyli sztuka osiągnięcia porozumienia pomiędzy skłóconymi stronami. Wiele problemów prawnych udaje się rozwiązać właśnie dzięki niej. Tego sposobu rozwiązywania problemów warto uczyć się już od najmłodszych lat.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim uczą się tej sztuki w ramach działalności Szkolnego Centrum Mediacji Rówieśniczych. A wiedzę zdobywają od mecenasów i radców prawnych. – Uczymy nie tylko samej mediacji, ale też o prawnych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej. Rozmawialiśmy też o tym na czym polega zawód prawnika – mówi Adam Grzyb, radca prawny.

Jak mówią specjaliści mediacja nie jest prosta, ale może mieć wymierne korzyści. – Dzięki mediacji uczniowie uczą się tego, że należy rozmawiać, negocjować. Próbować najpierw osiągnąć porozumienie, a dopiero później zwracać do sądu albo do prokuratury – tłumaczy Romana Schubert, adwokat, mediator.

Do szkolnego centrum mediacji należą uczniowie z klas 4-8. – Zadaniem mediatora jest rozwiązywać konflikty między uczniami i pomagać im rozwiązywać problemy. Chodzi o to, żeby nie przerodziły się w coś poważniejszego, żeby nie trzeba było angażować nauczycieli lub rodziców – opowiada Weronika Gomółka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick