Marszałek wydał opinię dot. rzędnych wysypiska w Ostrowie

23
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak pozytywnie zaopiniował przedsięwzięcie, jakim jest podniesienie rzędnych składowiska odpadów w Ostrowie Wielkopolskim na wysypisku przy ul. Staroprzygodzkiej.

Jak czytamy w dokumencie opublikowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, prezydent Ostrowa Beata Klimek w styczniu 2020 roku wystąpiła z wnioskiem o wyrażenie opinii w tej sprawie. Jest to uwarunkowane przepisami i bez tej decyzji nie można kontynuować działań w tej sprawie.

Podniesienie rzędnych dotyczy kwatery 1/3 składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne przy ul. Staroprzygodzkiej. “Planowane działanie będzie miało charakter zmiany sposobu eksploatacji instalacji i nie będzie wiązało się z wprowadzeniem zmian w konstrukcji kwatery poprzez jej przebudowę, podwyższenie obwałowań czy budowę nowych elementów. W wyniku realizacji przedsięwzięcia dotychczasowa maksymalna rzędna składowania wynosząca 159,9 m n.p.m. ulegnie podniesieniu o 5,1 m co pozwoli na zwiększenie pojemności kwatery 1/3 składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne o ok. 115 000 m3 a także wydłużenie terminu eksploatacji instalacji o ok. 3 lata” – czytamy w dokumencie.

Marszałek podkreśla w piśmie, że sposób postępowania z odpadami będzie zgodny z wymogami ochrony środowiska. “W raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zawarto dane oraz obliczenia wielkości emisji substancji wprowadzanych do powietrza z emitorów zlokalizowanych na terenie instalacji, którymi odprowadzane będą gazy i pyły pochodzące z terenu zakładu. Z wykonanych obliczeń wynika, iż emisje gazów i pyłów nie będą powodować przekroczeń poziomów dopuszczalnych określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska” – znajdujemy dalej.

W uzasadnieniu czytamy również, że podniesienie poziomu składowania odpadów o 5 metrów “nie wiąże się z wprowadzeniem nowych źródeł hałasu. “Realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje więc zmian w oddziaływaniu akustycznym instalacji na najbliższe tereny podlegające ochronie akustycznej”.

PEŁNĄ TREŚĆ OBWIESZCZENIA ZNAJDZIESZ POD TYM LINKIEM

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

23 KOMENTARZE

  • 24
   3

   Dlaczego tylko dla Zębcowian? Mieszkam z dala od wysypiska, ale również jestem bardzo wdzięczny naszej umiłowanej ecoBeci za takie decyzje!!

 1. 9
  2

  Śmieci – bardzo ważna rzecz której trzeba się jakoś rozsądnie pozbywać.
  Wprowadzenie odbioru odpadów biodegradowalnych jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
  Ale dlaczego firmy nie chcą ich (odpadów biodegradowalnych) odbierać w pojemnikach innych niż brązowe na przykład zielonych z wyraźnym opisem lub naklejką BIO.
  Można przemalować kosz ale jeżeli będę miał akurat więcej odpadów zmieszanych wtedy ponowne malowanie to chyba absurd. Oczywiście można też dokupić następne kosze tylko ile można.
  Zbliża się jesień a tym samym będą spadały liście nie tylko przy ulicach ale również w ogrodach jeśli miasto chce zapobiec ich paleniu to może by tak w tym okresie wprowadzić dodatkowo brązowe worki do których będzie można pakować tylko liście.
  Kolejna dużo ważniejsza sprawa to elektro-śmieci zorganizownie jednego wywozu w roku spowodowałoby, że byłoby ich dużo mniej na nielegalnych wysypiskach szczególnie w lasach.
  Większość ludzi jest leniwa i jeśli musi dzwonić i umawiać się na wysypisko to łatwiej te śmieci gdzieś wyrzucić.

 2. 23
  1

  I tak sie dba o interesy mieszkańców. Przyjazne miasto mieszkańcom- chyba hasło powinno być inne- “Przyjazne miasto smrodowi” Wszystko kręci się tylko wokół pieniędzy a mieszkańców ma sie w przysłowiowej d…., Zamiast robić wszystko by w końcu doprowadzic do ograniczeń składowania i w efekcie w perspektywie do zamknięcia tego wysypiska i przeniesienie go poza rejony zabudowane/gdzie wykraczając w plany przyszłościowe -nie będą powstawały osiedla mieszkaniowe, -NIE ROBI SIE NIC W TYM KIERUNKU. “ŚMIERDZĄCE WYSYPISKO POZOSTANIE A DZIĘKI PODNIESIENIU RZĘDNYCH BĘDZIE ŚMIERDZIAŁO JESZCZE INTENSYWNIEJ I JESZCZE WIĘCEJ BĘDZIE”FRUWAŁO” PLASTIKOWYCH WORECZKÓW PO OKOLICZNYM LASIE. GRATULACJE!!!!!!!!!!! Opiniodawcy powinno sie zafundować 2 tygodnie wakacji w obrębie tego śmierdzącego wysypiska- ciekawe ile godzin wytrzymałby?

  • Gdzie Panie Obserwatorze proponujesz zbudować nowe składowisko oraz nowy RIPOK? Masz nowe środki na to? Gmina ma wykupić inną gminę? I tam wszystko wywozić? Rozumie Pan ekonomie, że to doprowadzi do podniesienia kosztów nawet o 300%. Więc proszę zrozumieć. Jak mieszkańcy produkują odpady to jest i dużo i śmierdzi, to chyba oczywiste. A cała inwestycja kilka lat była nietrafiona, stąd obecny problem. Proszę poczytać.

  • Inwestycja była trafiona, przecież obecna Pani prezes RZZO wydała pozytywną decyzję w tej sprawie. No ale jeśli pani prezydent chwaliła się przed radą jakie to kolejne gminy udało jej się namówić na zwożenie odpadów do Ostrowa (Grabów chciał wozić do Kępna ale dał się przekonać), jej radni też jeździli namawiać i zrobiło się zamiast 75 tys. ton rocznie grubo ponad 80 tys. Na starcie były już prezes wieszczył, ze składowisko wystarczy na ponad 10 lat (czyli do 26-27 roku) takim był jasnowidzem. Poza tym przez prawie 5 lat RZZO nie kiwnęło palcem by sięgnąć po bardzo korzystne środki z województwa na rozbudowę np kompostowni, jak to zrobiły inne instalacje. Jak tylko odpadów zrobiło się zbyt dużo, to zaraz RZZO sobie poradziło, prosząc województwo o zgodę na składowanie śmierdzieli przed sortownią. I stąd m.in. ten smród od 2 lat. A że na wszystko nałożyły się kolejne niekorzystne sprawy jak to np, że Chiny przestały brać plastik z Europy, że spalane frakcje nagle są wiele razy droższe niż 2-3 lata temu to mamy to co mamy.

 3. 10
  1

  Smród z wysypiska to problem, ilość śmieci to problem. Więc może warto pomyśleć o budowie spalarni śmieci? Tylko znowu będzie problem, no bo gdzie żeby nie za przysłowiowymi moimi oknami. Moim zdaniem spalarnia rozwiązałaby problem dla gmin z rejonu np. południowej Wielkopolski, a może nawet sąsiednich województw.

  • 1
   10

   To jakiś absurd. Walczymy z węglem, tyle mówimy o szkodliwości jego spalania, a chcemy w jego miejsce spalać odpady, co jest znacznie bardziej szkodliwe

  • Bredzisz Ostrowianko. To co śmierdzi nie może być spalane. Jesteś przedstawicielem firmy, która chce tu zbydować kolejnego śmierdziela?

 4. 25

  Ten smród dotyczy także osiedla stare kamienice czyli miedzy innymi ulicy kamiennej, Południowej czy sadowej i dużo dalej. Trzeba będzie zgłosić sprawę do UWAGA TVN itp. A wtedy może ktoś podejmie słuszne decyzje w tym mieście. Może zamiast super basenu w mieście trzeba najpierw rozwiązać śmierdzący problem ! A jeśli władzą miasta nie przeszkadza to ze innym śmierdzi może zaprosić ich trzeba na grilla w tej okolicy w niedzielne sloneczne popołudnie . Przecież basen i śmieszna tężnia ważniejsze od zdrowego powietrza gdzie dzieci trzeba zamykać w sloneczne dni bo śmierdzi. Brawo władzom Ostrowa!

 5. 14

  Ja mieszkam w innej gminie – Przygodzice i też ten fetor do mojego domu dociera … Proponuję władze miasta oraz marszałka i innych decydentów przeprowadzić w okolicę śmieciowiska i niech pomieszkają sobie kilka tygodni ….

 6. 18

  Wysypisko było zakładane bodajże w 1977 roku i było przewidziane na 100 lat dla naszego Ostrowa
  i gdyby śmieci trafiały tylko z Ostrowa to było by wszystko dobrze ale przyzwolenie na przywóz śmieci z całej
  Wielkopolski załatwił sprawę na lata…..Trzeba podziękować w najbliższych wyborach….
  pomnikiem przy wysypisku dla osoby która wydała zgodę żeby wszyscy pamiętali.

  • W 1977 wysypisko śmieci dla Ostrowa znajdowalo sie w Jankowie Przygodzkim a to na Staroprzygodzkiej powstało chyba w latach 90. Ja wysypisko było w Jankowie to sie paliło na okrągło

 7. 13

  To nie tylko problem Zębcowa. W zależności od kierunku wiatru nie można wyjść i okien otworzyć również w Przygodzicach i Zacharzewie.

 8. Ostrów Wielkopolski – Skup śmieci. Dziś wysypisko – jutro spalarnia. To że kasa z tego jest to fajnie. Ale…. to jest miasto w którym mają żyć ludzie, a nie firma firma zarabiająca. Należy myśleć nad innym przychodami. A nie tylko kredyty i śmieci.

  • Nawet mi się tego bełkotu nie chciało czytać. Propaganda jak za komuny, a jak widać po decyzjach kilka dni później – jest super. 🙂

 9. 22-06-2016
  Marzena Wodzińska z Zarządu Województwa Wielkopolskiego: “Wszyscy zazdroszczą nam takich instalacji, bo te wielkopolskie mają najwyższe standardy. To nie są zakłady, to są laboratoria”
  To najnowocześniejszy zakład w Polsce, który spełnia wszystkie wymogi unijne dotyczące przetwarzania odpadów – tak było na otwarciu.
  Minęły 4 lata i mamy wrzesień 2020. Beata Klimek:
  „Instalacja została źle zaprojektowana”

 10. Co miasto Ostrów i szef MZO zrobili w ostatnich latach, żeby składowisko odpadów ,,nie bylo problemem?
  NIC.
  Każdemu jest to na rękę. Pani prezydent mieszka daleko od Staroprzygodzkiej podobnie jak prezes Strykowski – gm. Ostrów.
  Oczywiście składowisko należy teraz pod RZZO, ale to zwykła formalność… zapachami oraz samą lokalizacją składowiska trzeba było się martwić kilka lat temu.
  Zabrakło wizji
  Zabrakło inteligencji
  Zabrakło zdrowego rozsądku

 11. Proponuję nowe hasło na witaczach: Ostrów Wielkopolski – tu śmierdzi !
  A tak na serio to głównym problemem przykrego zapachu nie jest składowany obecnie tzw. balast na hałdzie tylko ogromne ilości śmieci zalegające w boxach przed halą RZZO …
  Przed budową RZZO problem smrodu praktycznie w ogóle nie występował, problem zaczął się zaraz po wybudowaniu zakładu.
  Jeszcze tylko PYTANIE, głownie do zarządu zakładu RZZO i władz miasta – mianowicie, jakie konkretne działania zostały podjęte w celu zminimalizowania szkodliwego oddziaływania zakładu na środowisko naturalne i oczywiście mieszkańców ???
  Odpowiem sobie sam: nie zostało zrobione dosłownie jedno wielkie NIC – a szanowna Pani Prezydent ludzi ma za kompletnych idiotów i tylko lekceważy/ignoruje problem …
  Nie ważne, że instalacja nie powstawała za jej rządów, problem jest za jej rządów i trzeba dążyć do jego rozwiązania bo tylko zwalaniem winy na poprzedników i podjęte przez nich decyzje nie sprawi, że przestanie śmierdzieć w Ostrowie i okolicach, także Pani Prezydent jako mieszkańcy oczekujemy konkretnych działań w tej sprawie !!!
  Już nie wspominając nawet o wszechobecnych wszędzie naokoło wysypiska plastikowych foliach i workach, szczególnie w lesie – jakoś na innych śmietniskach ten problem nie występuje bo podpowiem Wam wspaniali włodarze i zarządcy tego całego bałaganu – wystarczy zamontować naokoło specjalny płot z wysokiej siatki żeby ten problem nie występował, szczególnie po intensywnych wiatrach teren wokół śmietniska wygląda jak samo śmietnisko, masakra.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick