Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Do tej pory w wakacje zginęły już 64 osoby

1
źródło: KGP
Choć wakacje dopiero się rozpoczęły, na polskich drogach już zginęły 64 osoby. Tak wynika z danych Komendy Głównej Policji, która codziennie aktualizuje przygotowaną przez siebie mapę Polski, chcąc w ten sposób zwrócić większą uwagę kierowców na przestrzeganie przepisów prawa i zachowanie większego bezpieczeństwa na drogach.

Jak przemówić ludziom do rozsądku, kiedy makabryczne statystyki nie działają? Stworzyć mapę! Prawdopodobnie coś w tym stylu pomyśleli sobie przedstawiciele policji i rozpoczęli przekładać dane liczbowe na poszczególne drogi na terenie Polski. Tak powstała „Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – wakacje 2019”. Choć rok szkolny zakończył się niespełna dwa tygodnie temu, na naszych drogach już zginęło wiele osób, a statystyki pogarszają się niemal z każdym dniem.

ZOBACZ: Nie żyje chłopiec ranny w wypadku w Dziadkowie. To druga ofiara po proboszczu z Krotoszyna

„Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa” – wyjaśniają policjanci, wymieniając kilka wskazówek, do których kierowcy zawsze powinni się stosować.

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.
źródło: KGP

Apele i prośby o zachowanie bezpieczeństwa nagminnie są jednak ignorowane przez wielu kierowców. Być może przemówią one do większej liczby osób, kiedy spojrzą na mapę i zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa, zrozumieją, że kolejnymi śmiertelnymi ofiarami wypadków drogowych mogą być oni bądź ich bliscy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick