DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Maciej Stuhr i Dawid Ogrodnik będą gośćmi Grand Prix Komeda!

Macieja Stuhra i Dawida Ogrodnika nie trzeba przedstawiać sympatykom polskiego kina. Te osobowości srebrnego ekranu są szeroko znane i lubiane, ale do tej pory kinomaniacy z naszego regionu mieli okazję oglądać obu panów w różnego rodzaju produkcjach – kinowych bądź teatralnych. W czerwcu będą gośćmi 12. Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.

Maciej Stuhr (fragment plakatu wydarzenia 12. Grand Prix Komeda) / materiały organizatora

Prawdziwa plejada kinowych i teatralnych gwiazd przyjedzie w czerwcu do Ostrowa Wielkopolskiego, by wziąć udział w 12. Grand Prix Komeda. Filmowy festiwal, który na dobre wpisał się w krajobraz kulturalnych wydarzeń tego miasta, co roku gromadzi znane osobowości sceny, a tym razem oprócz Mariana Dziędziela, Katarzyny Figury czy Krzysztofa Zanussiego będą to Dawid Ogrodnik i Maciej Stuhr.

Wśród festiwalowych wydarzeń przewidziano nie tylko rozmowy z aktorami, ale również m.in. projekcje filmów z ich udziałem i rozstrzygnięcie konkursu na muzykę do filmów fabularnych. Produkcje, w których obsadzie znaleźli się Maciej Stuhr i Dawid Ogrodnik również znalazły się w tym gronie.

Dawid Ogrodnik gościem 12. Grand Prix Komeda

Dawid Ogrodnik jest m.in. bohaterem filmu „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka, który będzie można obejrzeć podczas czerwcowego festiwalu. Aktor wcielił się w nim w rolę księdza Jana Kaczkowskiego, który zmarł w 2016 roku. Za brawurową rolę otrzymał nagrodę „Orła”. Nagrodzono go tą statuetką również za pracę na planie w „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego i „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Jest laureatem m.in. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywcą Paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Dawid Ogrodnik jest uznawany przez część krytyków za jednego z najbardziej obiecujących i charyzmatycznych aktorów młodego pokolenia. Oprócz ról kinowych występuje również w produkcjach telewizyjnych. Zagrał w takich filmach, jak „Rojst”, „Rojst’97” i „Rysa”.

Maciej Stuhr gościem 12. Grand Prix Komeda

Kolejnym gościem festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim, którego patronem jest Krzysztof „Komeda” Trzciński, będzie Maciej Stuhr – kolejny z najbardziej utalentowanych przedstawicieli młodego pokolenia polskiej sceny filmowej. Talent i pasję do kina obudował ogromnym doświadczeniem zdobywanym od 13. roku życia, kiedy to zadebiutował w produkcji „Dekalog X” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Przez dekadę współtworzył Nowy Teatr debiutując w 2007 roku u Krzysztofa Warlikowskiego w przedstawieniu „Anioły w Ameryce”. Jego role na stałe zapisały się w historii polskiej sceny teatralnej. Jest aktorem wszechstronnym, wypadającym znakomicie zarówno w lekkich rolach komediowych czy satyrycznych, ale również w znacznie poważniejszych przedsięwzięciach – głębszych i wielopłaszczyznowych. Znalazł się w gronie osób, które miały zaszczyt i sposobność uczyć się od największych mistrzów z Andrzejem Wajdą na czele.

Wielokrotnie nagradzany m.in. Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w „33 scenach z życia”, dwoma „Orłami” za pierwszoplanowe role w filmach „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego oraz „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza. Fanom kina jest znany również z takich produkcji, jak „Obława” Marcina Krzyształowicza, „Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, a także filmach Wojtka Smarzowskiego oraz międzynarodowej koprodukcji „Czerwony kapitan” Michala Kollara. Jego talent oraz zaangażowanie są szeroko wykorzystywane także poza ekranem czy deskami teatru, a Maciej Stuhr z pasją oddaje się pracy m.in. na rzecz Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Podczas 12. Grand Prix Komeda będzie można obejrzeć „Fucking Bornholm” z jego udziałem w reżyserii Anny Kazejak. Po zakończeniu jego projekcji będzie okazja spotkać się z aktorem osobiście. Tego samego dnia zobaczymy również efekty jego pracy w nieco innej roli, niż ta aktorska. Na ekranie Ostrowskiego Centrum Kultury uczestnicy festiwalu zobaczą film fabularny „II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę”, którego jest reżyserem, a także z muzyką Pawła Mykietyna. Tę produkcję zapowie sam twórca, a także dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

Kto wie, być może jeden z filmów, w których obsadzie znaleźli się goście GP Komeda (Dawid Ogrodnik i Maciej Stuhr), zostanie nagrodzony w konkursie festiwalu na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. Kolejną ucztą dla sympatyków kina, ale również muzyki będzie zapewne okazja do wysłuchania kompozytorów muzyki do tych produkcji: Jerzy Rogiewicz („Fucking Bornholm”) oraz Michał Kush („Johnny”). Spotkania po seansach zaplanowanych na piątek, 16 czerwca poprowadzą dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda Łukasz Maciejewski, a także krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski.

Lista filmów biorących udział w konkursie 12. festiwalu Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym:

 • Johnny” (reż. Daniel Jaroszek),
 • Fucking Bornholm” (reż. Anna Kazejak),
 • Zadra” – reż. Grzegorz Mołda, muz. Przemysław Jankowiak,
 • Nie zgubiliśmy drogi” – reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal, muz. Jakub Ziołek,
 • Silent Twins” – reż. Agnieszka Smoczyńska, muz. Marcin Macuk, Zuzanna Wrońska,
 • IO” – reż. Jerzy Skolimowski, muz. Paweł Mykietyn.

Jury konkursu:

 • Tomasz Lach – przewodniczący jury,
 • Dorota Miśkiewicz,
 • Jan Kanty Pawluśkiewicz,
 • Andrzej Pągowski,
 • Aleksandra Popławska.

Projekcja konkursowych filmów została zaplanowana na 14 do 16 czerwca (środa – piątek). Festiwal potrwa natomiast od 12 do 17 czerwca (poniedziałek – sobota).

12. GRAND PRIX KOMEDA (czerwiec 2023) – KALENDARZ WYDARZEŃ

materiały organizatora
materiały organizatora

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz