„Lula” – cicha bohaterka Powstania Warszawskiego mieszkająca w Ostrowie

0
Dokładnie 75 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. To miał być zryw dający Polsce wolność. Mimo heroicznej walki, powstanie zostało krwawo stłumione. Zginęły tysiące żołnierzy i cywilów, a stolica została niemal zrównana z ziemią. Południowa Wielkopolska pamięta o walczących i w kolejną rocznicę odda im cześć. Jedna z kobiet walczących w powstaniu, mieszka w Ostrowie Wielkopolskim. To Antonina Frydrychowicz (ps. "Lula"). Na wlkp24.info przypominamy fragment reportażu, którzy powstał przy okazji 74. rocznicy powstania.

O najsłynniejszym z powstań, które miały miejsce w naszym kraju, pamięta cała Polska. Także w naszym regionie odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem rocznicy wybuchu niepodległościowego zrywu, jakim było Powstanie Warszawskie. Przedstawiciele urzędów, lokalnych instytucji oraz mieszkańcy złożą kwiaty, zapalą znicze i oddadzą cześć walczącym.

O 17.00, w godzinę „W” w całym regionie rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Ma być on uhonorowaniem heroizmu biorących udział w powstaniu.

Jedna z uczestniczek Powstania Warszawskiego, Antonina Frydrychowicz (ps. „Lula”) mieszka w Ostrowie Wielkopolskim. W 2018 roku spotkaliśmy się z nią i poprosiliśmy, aby opowiedziała o powstaniu ze swojej perspektywy. Prezentujemy fragmenty reportażu, który także w tym roku – przy okazji 75. rocznicy wybuchu powstania, będzie można obejrzeć w Telewizji Proart.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick