DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Losy Wielkopolan w czasach II wojny światowej

W 2019 roku upłynęła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Trwa więc czas pamięci o jej bohaterach. Wielu z nich pochodziło z Południowej Wielkopolski. Ostrów był jednym z ważniejszych ośrodków konspiracyjnych w regionie. Dokonania mieszkańców miasta w trudnych czasach są upamiętniane poprzez rozmaite miejsca pamięci, jak choćby pomnik przy ul. Bema, tablica na rogu ul. Kompałły i ul. Gimnazjalnej czy pomnik przy kościele farnym. W naszym regionie wciąż żyją osoby będące świadkami II wojny światowej. To właśnie one oraz ich rodziny zaproszone są do udziału w III Wielkopolskim Forum Pamięci Narodowej organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, które odbędzie się 12 października w Forcie VII w Poznaniu. Miejsce nie jest przypadkowe, rozegrały się w nim bowiem tragiczne wydarzenia. W czasie okupacji niemieckiej dokonała się tam kaźń tysięcy Wielkopolan. Fort uznawany jest też za pierwszy obóz koncentracyjny w Polsce.

Forum odbędzie się pod hasłem „Wielkopolska 1939-1945. Pamięć i edukacja”. Organizatorzy proponują uczestnikom udział w czterech panelach dyskusyjnych zatytułowanych: „Okupacja niemiecka w Wielkopolsce – zbiory archiwalne”, „Pamięć o zbrodniach niemieckich. Miejsca Pamięci w Polsce i na świecie”, „Charakterystyka okupacji niemieckiej w Wielkopolsce 1939-45”, „Pamięć i edukacja. Jak opowiadać o okupacji niemieckiej”? Zachowane archiwalia, śledztwa dotyczące okupacji niemieckiej, wielkopolskie miejsca pamięci, życie codzienne Wielkopolan w czasach II wojny światowej czy edukacja historyczna to zaledwie kilka z wielu tematów, które zostaną poruszone w ramach wydarzenia.

Wśród zaproszonych gości znalazło się wielu naukowców, historyków i autorów książek z Polski i zagranicy. Przyjazd potwierdziła Martha Gammer, przewodnicząca komitatu pamięci Gusen z Austrii. Od lat zajmuje się ona badaniem dziejów najcięższych niemieckich obozów koncentracyjnych, Mauthausen i Gusen, w których zginęło 25 000 Polaków. W forum weźmie także udział austriacki pisarz zaangażowany w popularyzację wiedzy na temat obozów, Rudolf Haunschmield. Od dłuższego czasu walczy on o możliwość udostępniania sztolni Bergkristall. Podczas wydarzenia będzie można też spotkać Dariusza Brożyniaka, działacza polonijnego z Linzu, który w czasach PRL-u, jako działacz opozycji antykomunistycznej, musiał wyemigrować z kraju. Obecnie współpracuje on ze Stowarzyszeniem Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Autor tekstu: Nina Ćwiklak

materiały organizatora

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz