DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Lokata bankowa z kontem - czy ma sens?

Popularność lokat, mimo dość niskiego oprocentowania, rośnie. Wynika to przede wszystkim z faktu gwarancji bezpieczeństwa zgromadzonych środków oraz pewności zysków. W przeciwieństwie do agresywnych instrumentów finansowych, przy lokatach nie ma żadnego ryzyka. A biorąc pod uwagę to, że większość Polaków ciężko pracuje na oszczędności, troska o kapitał jest całkowicie zrozumiała.

Niskie oprocentowanie lokat nie zachęca do oszczędzania

Standardowe oprocentowanie lokat bankowych nie jest żadną motywacją do oszczędzania. Wahające się na poziomie 1,0 – 1,5%, oznacza bardzo minimalne zyski – szczególnie, jeśli kwota depozytu jest niska.

Przykład. Depozyt w wysokości 1000 zł ulokowany na lokacie sześciomiesięcznej z oprocentowaniem na poziomie 1,5% oznacza zysk 7,50 zł brutto. Takie wartości pokazuje kalkulator zysku z lokat.

Nic więc dziwnego, że wiele osób nie zamierza tracić czasu na składanie dyspozycji założenia lokaty, mając świadomość tak niskich odsetek wypracowanych w okresie 6 miesięcy.

Do zakładania lokat zniechęcają warunki banków

Kolejnym czynnikiem zniechęcającym do zakładania lokat są warunki banków. Często koniecznością jest spełnienie kilku dodatkowych kryteriów, które czynią lokatę mało opłacalną. Klienci nie lubią, gdy są do czegoś nakłaniani, a tak jest w przypadku konieczności zakładania lokat wraz z rachunkiem osobistym.

Kiedy lokata z kontem bankowym jest opłacalna?

Jak wynika z informacji zawartych w porównywarce finansów – Rankomat.pl, lokaty z kontem bankowym mogą być opłacalne. Dotyczy to jednak tych przypadków, w których oprocentowanie depozytów przekracza wartość standardową.

  • Plus Bank oferuje Lokatę Na Start z oprocentowaniem 4% na okres trzech miesięcy. Jednym z warunków jest posiadanie rachunku osobistego w tym banku.
  • Konto osobiste wymagane jest również w przypadku Nest Lokaty Witaj oferowanej przez Nest Bank. Spełniając kryterium związane z otwarciem rachunku dla klientów indywidualnych, można liczyć na oprocentowanie lokaty kształtujące się na poziomie 4%.

Ile można na tym zyskać? W przypadku depozytu w wysokości 10 000 zł, wartość wypracowanych odsetek w okresie trzech miesięcy będzie oscylować w granicach 80 zł netto. Dla porównania, standardowa lokata trzymiesięczna z oprocentowaniem 1,20% przyniesie zysk wynoszący ok. 24 zł netto.

Czy już wiesz, dlaczego niekiedy warto założyć lokatę wraz z rachunkiem bankowym? Dla banku będzie oznaczać to związanie się z tobą na dłuższy okres, a dla ciebie – różnica w zyskach wynosząca nawet kilkadziesiąt złotych "in plus".

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz