Listy do mikołaja, słodycze i drobne upominki, czyli jak świętować mikołajki

0
6 grudnia to co roku Święto Mikołaja, czyli popularne mikołajki. Tego dnia obdarowujemy się drobnymi prezentami. Dzieci w wigilię przed tym dniem szykują dla pana w czerwonym stroju. A jak ostrowianie celebrują ten dzień i czy piszą listy do "świętego?" O to zapytaliśmy w sondzie ulicznej. Jej wyniki znajdziesz na wlkp24.info.

Mikołajki obchodzone są ku czci biskupa Miry, świętego Mikołaja. Do XIX wieku był to w Polsce dzień wolny od pracy. Współcześnie 6 grudnia obdarowuje się dzieci drobnymi prezentami. Do najbardziej popularnych należą: słodycze, drobne zabawki czy elementy garderoby.

W XIX i XX wieku obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, wykorzystywaną w kulturze masowej. Pan w czerwonym stroju przynosi też prezenty w wigilię Świąt Narodzenia Pańskiego 24 grudnia. W Wielkopolsce nazywany jest gwiazdorem.

Kilka dni przed 6 grudnia na ulice wielu polskich miast wyjeżdżają Mikołaje na motorach. 4 grudnia na ulice Ostrowa Wielkopolskiego wyjechały dziesiątki jednośladów, a wszystko po to, by pomagać potrzebującym dzieciom. Więcej na ten temat przeczytaj tutaj.

We wtorek mieszkańcy Ostrowia Wielkopolskiego i okolicznych miejscowości mają też okazję podróżować „mikołajkowym” autobusem Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Fot. MZK Ostrów Wielkopolski
redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick