Lekarze przeciwni pomysłowi ministra. Napisali do niego list

3
Fot. Towfiqu barbhuiya / Unsplash
Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wystosowali pismo m.in. do ministra zdrowia, w którym "sprzeciwiają się, by kwalifikacja do przeprowadzenia badania była oparta wyłącznie na zalecaniach administracyjnych, a nie merytorycznych". W ten sposób odnieśli się do rozporządzenia nakazującego lekarzom POZ "udzielania pacjentom pow. 60 roku życia skierowanym do odbycia izolacji w warunkach domowych wizyty osobistej przed upływem 48 godzin".

Brakuje porozumienia na linii minister zdrowia – lekarze pierwszego kontaktu. Taki wniosek można wyciągnąć po lekturze stanowiska, które wystosowali medycy m.in. do Adama Niedzielskiego. W piśmie wskazują, że pomysł, by przyjmować osoby powyżej 60. roku życia w pierwszej kolejności w ciągu 48 godzin od wykrycia zakażenia koronawirusem może być szkodliwy dla funkcjonowania opieki medycznej.

CZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy ustami radnego domagają się kolejnych rowerów miejskich. Co na to miasto?

„Sprzeciwiamy się by kwalifikacja do przeprowadzenia badania była oparta wyłącznie na zalecaniach administracyjnych, a nie merytorycznych. (…) Zwracamy uwagę, że jedynie lekarz jest uprawniony do właściwej oceny stanu pacjenta, w tym także tego, czy wymaga wizyty osobistej, czego dokonuje na podstawie dokładnie zebranego wywiadu, oceny sytuacji oraz saturacji krwi. Niezrozumiałym jest również zakreślenie granicy wiekowej na poziomie 60 lat, wyznacznikiem winien być stan pacjenta, a nie jego wiek” – czytamy w dokumencie, pod którym podpisali się dr n. med. Artur de Rosier, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz lek. Elżbieta Marcinkowska, sekretarz tej instytucji.

List skierowany m.in. do szefa resortu zdrowia oraz Naczelnej Izby Lekarskiej zaczynają od słów sprzeciwu. W podobnym tonie utrzymana jest dalsza treść stanowiska. Autorzy pisma zwracają również uwagę, że sytuacja

W dalszej części czytamy: „Ścisłe przestrzeganie narzuconych regulacji administracyjnych skutkować będzie zmniejszeniem równego dostępu do opieki lekarskiej pacjentów z innymi schorzeniami i kontynuacji leczenia chorób przewlekłych oraz załamaniem się systemu podstawowej opieki zdrowotnej. Wobec obecnej dramatycznej sytuacji kadrowej w POZ lekarze nie są w stanie wykonać dodatkowych narzuconych administracyjnie obowiązków”.

Przeczytaj pełną treść stanowiska przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Lekarskiej

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. I kogo to wali ? Powiedział że tak ma być to …ma tak być . Następnym krokiem będzie wyświetlenie slajdu na konferencji , że lekarze będą dostępni 24 godziny na dobę , jak info linia . I co ? Pójdzie w świat ? ” nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi ” ?

  2. Idiotyzm na kółkach… 70 latek wezwie lekarza bo skłamie że ma objawy covida bo mu się nie będzie chciało iść po tabletki na cholesterol do przychodni. W tym czasie inny się nie dostanie bo lekarz się nie rozerwie…

    • Taaaa….Starzy ludzie, na złość młodym, zdrowym, pięknym jak Ty- będą dzwonić po wizytę lekarza.Co za bezczelni ramole.Powinni siedzieć w domu cichutko w domach i umierać a nie odbierać doktora i tabletkę na cholesterol młodym ….

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick