DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Lek na wagę złota - zbiórka osocza od ozdrowieńców już w sobotę!

Medycy nieprzerwanie apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza, które jest teraz na wagę złota w walce z COVID-19. Posiada ono przeciwciała, które ma zbawienne działanie u tych, którzy ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem i wymagają hospitalizacji. Przeciwciała pomagają zwalczyć chorobę.

CZYTAJ TAKŻE: „Każdy ruch to walka o oddech” – poznaj historię Mikołaja, którego uratowało osocze ozdrowieńca!

W ostrowskim oddziale terenowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie okazja dla wszystkich ozdrowieńców, by podzielić się tym dobrem. Akcja odbędzie się 5 grudnia (sobota) w godzinach od 8.00 do 12.00. Po krótkiej konsultacji lekarskiej będzie można usiąść na fotelu.

Kto może oddać osocze?

Do oddania osocza zapraszane są osoby po spełnieniu następujących kryteriów:

 1. Przechorowały COVID-19 bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2

– osoby, które posiadają ujemne wyniki badań molekularnych potwierdzające wyzdrowienie, mogą zgłaszać się po 14 dniach od uzyskanego wyniku

– osoby, które nie mają wyników badań, mogą zgłaszać się po 28 dniach od ustąpienia objawów lub po 18 dniach od zakończenia izolacji

2. Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia

3. Są w wieku 18-65 lat

4. Ważą minimum 50 kg i przewlekle nie chorują

5. W przypadku kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Oddanie osocza trwa 30-40 minut. Przebiega bardzo podobnie, jak oddanie krwi. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są z powrotem przetaczane do tej samej żyły.

Przed oddaniem osocza ważne jest, by zjeść lekkostrawny posiłek, pić dużo wody oraz koniecznie wziąć ze sobą dowód osobisty i maseczkę. Procedura oddania osocza będzie się odbywać w pełnym reżimie sanitarnym.

Napisz do autora

Komentarze (1)
 • Q
  Qqqq

  wtorek, 1 grudnia, 2020

  Oto fragment oświadczenia przy oddawaniu osocza:

  „…Oświadczam, że otrzymałem/am w przystępnej formie informacje na temat możliwości przetworzenia oddanego przeze mnie osocza w leki w przypadku niewykorzystania go do celów klinicznych….”

  Myślcie ludzie, chorzy w szpitalach nie dostają tego osocza, nawet najnowsze badania mówią, ze osocze ozdrowieńca ma praktycznie zerowy wpływ na przebieg i poprawę stanu chorego. Znowu na nas zarabiają i już dosłownie doją nas jak bydło! Pobudka Polsko!

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz