Lawina decyzji i komentarzy po premierze dokumentu braci Sekielskich

19
Fot. Screen z dokumentu "Tylko nie mów nikomu"
"To materiał gotowy do stawiania zarzutów", "Mam poczucie, że coś się bezpowrotnie w Polsce zmienia" - to tylko nieliczne z komentarzy po premierze filmu braci Sekielskich w reżyserii dziennikarza Tomasza Sekielskiego pt. "Tylko nie mów nikomu". Film o procederze pedofilii w polskim Kościele stał się fenomenem i momentem przełomowym. Liczba odsłon przekroczyła już siedem milionów. Oczy wszystkich są zwrócone w stronę kościelnych hierarchów, oczekując zdecydowanych kroków. Pojawiają się oficjalne oświadczenia, deklaracje, a w życie wchodzą pierwsze decyzje o odejściu z kapłaństwa.

O dwugodzinnym filmie „Tylko nie mów nikomu” było już głośno w zeszłym roku. Zapowiadana premiera miała zmienić oblicze polskiego kościoła, otworzyć oczy tym, którzy nie wierzyli w tak dużą skalę pedofilii wśród duchownych. Premiera miała miejsce 11 maja o godzinie 14.30 na YouTubie. W ciągu niecałych 48 godzin od publikacji, liczba odsłon przekroczyła siedem milionów.

W szoku są nie tylko sami Sekielscy, którzy podkreślają, że nie udałoby się to, gdyby nie pomoc wszystkich wspierających braci w serwisie Patronite. Dwugodzinny film dokumentalny wywołał skrajne oburzenie wśród polskiego społeczeństwa. Głos zabrali także dziennikarze ogólnopolskich mediów:

ZOBACZ TEŻ: W Ostrowie Wielkopolskim grasował pedofil? Sprawę prowadzi prokuratura

Swoje zdanie wyraził też Szymon Hołownia, jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy katolickich i autor książek m.in. na tematy związane z wiarą chrześcijańską i kościołem katolickim. – Obejrzałem ponad połowę filmu Tomka Sekielskiego, gdzieś do księdza Cybuli. Więcej na razie nie dam rady, bo zwyczajnie rzygać mi się chce. Obejrzę do końca na pewno. Z szacunku dla ofiar, którym ci księża połamali życie, doprowadzili do prób samobójczych, późniejszego rozpadu małżeństw, anoreksji, zaburzeń osobowości. Najlepszym komentarzem do tego filmu mogą być wczorajsze słowa Franciszka: „Pewnego dnia Duch Święty przewróci kopniakiem stolik i trzeba będzie zaczynać wszystko od początku – czytamy na jego profilu na Facebooku.

Wszystkie oczy jednak zwrócone były w stronę hierarchii kościelnej. Ta zaskoczyła, bo krótko po premierze dokumentu, głos zabrał arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski:

Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego.

Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu.

Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła.

Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym.

Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka („Motu Proprio” Vos estis lux mundi). Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności.

Musimy chronić dzieci i młodzież.

Dla Kościoła nie ma innej drogi.

Osobne stanowisko przedstawił także arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski:

Drodzy Państwo,

ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi  doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka.

W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.

Z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko.

Są jednak reakcje, które dalece odbiegają od tych wyżej przedstawionych. Przykładem jest arcybiskup Głódź, który na pytanie dziennikarki TVN24 o to, czy oglądał dokument „Tylko nie mów nikomu”, odpowiedział: „Wczoraj miałem inne zajęcia. Nie oglądam byle czego”.

Stanowcze kroki podjął też jeden z bohaterów dokumentu. Ksiądz Dariusz Olejniczak, który mimo zakazu pracy z dziećmi i młodzieżą, odprawiał rekolekcje dla najmłodszych, zrezygnował z kapłaństwa. O decyzji poinformowała Diecezja Warszawska w oficjalnym oświadczeniu:

Ksiądz Dariusz Olejniczak złożył wczoraj na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. Prośbę umotywował złamaniem zakazu sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem.

Ksiądz Dariusz Olejniczak, po złożeniu prośby na ręce kard. Kazimierza Nycza, opuścił dotychczasowe miejsce pobytu w seminarium misyjnym w Warszawie.

Odchodząc wyraził skruchę i zapewnił że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi.

ks. Przemysław Śliwiński

rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej

Zapadły już pierwsze decyzje władz kościelnych w związku z dokumentem braci Sekielskich. Na stronie internetowej Zgromadzenia Księży Marianów opublikowano w poniedziałek oświadczenie. Czytamy w nim: „Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy. W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec ks. Eugeniusza Makulskiego MIC – zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej”.

Po publikacji dokumentu głos zabierają także politycy. Adam Szłapka z Nowoczesnej opublikował w poniedziałek na swoim profilu na Facebooku odmowną decyzję prokuratury o wszczęciu śledztwa w sprawie tuszowania pedofilii w kościele. Parlamentarzysta podkreśla, że pismo wysłał jeszcze w marcu tego roku, czyli na dwa miesiące przed premierą filmu. – O tym, że kościół chroni swoich przestępców, wiemy już od dawna. Teraz, dzięki filmowi braci Sekielskich, ten problem znowu wychodzi na światło dzienne. (…) Jeszcze w marcu złożyłem do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kościelnych hierarchów. Niezawiadomienie o czynie zabronionym także jest przestępstwem! Mówi o tym wyraźnie artykuł 240 Kodeksu Karnego. Co zrobiła ziobrowska prokuratura? Odmówiła wszczęcia śledztwa! Uzasadnienia brak, tak samo, jak mandatu moralnego polskiego wymiaru sprawiedliwości pod egidą PiS. Akurat pod tym względem prokuratura ma z kościołem dużo wspólnego – pisze Szłapka.

Fot. facebook.com/adamszlapka

Konferencję prasową w Ostrowie Wielkopolskim zapowiedziała już partia Wiosna. Głos w sprawie skandalu pedofilskiego mogą zabrać też politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas briefingu prasowego zaplanowanego na poniedziałek na godzinie 15.00.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

19 KOMENTARZE

  • Nie rozumiem o co to całe oburzenie. Przecież ci „księża” realizowali program narzucany przez lewaków w szkołach GENDER czyli sex od przedszkola.

 1. Szkoda, że Sekielski zapomniał powiedzieć w filmie, że to nie księża tylko SB-cy specjalnie skierowani do kompromitacji KK. Ale miernoty łykają wszystko.

  • a może zostali tajnymi współpracownikami SB, bo byli pedofilami i SB miało ich w garści – miernoto

  • Crowford przyjmijmy twoją logikę. Odpowiedz mi dlaczego pan Sekielski nie poinformował miernot o tym w swoim pseudo obiektywnym filmiku? Nie poinformował bo… tak nie było. Tacy z nich księża jak z Wałęsy przywódca Solidarności i już. SB z przyjemnością skompromitowałaby KK w tym czasie takimi rewelkami ale tego nie robiła bo nikt by się nie dał nabierać na przebierańców dziś gimbazie można wcisnąć wszystko i jak widać łykają to jak pelikany

  • Nie poinformował, bo to nie jest film o pedofilach, ale o ofiarach pedofilii. Ale będzie cz. II i wszystkiego się dowiesz.

 2. stepford
  płacą ci za takie brednie !? haha Idąc twoją „logiką” MIERNOTO , wszystkie obecne przypadki to też winni są sbcy ?! DRAMAT!!
  GDYBYŚ był chociaż trochę kumaty to byś wiedział co miał na celu ten film ! To nie walka z Kościołem ale z tuszowaniem przez kler takich spraw .

  • bo za dużo jest SBeków wśród góry kleru. Obieli władze kościelne, zniszczyli wartościowych młodych ludzi z powołaniem a ten film dopełnia dzieła zniszczenie KK. Ryba śmierdzi od głowy i sbecja wiedziała co robi wprowadzając tam swoich ludzi.

 3. Teraz jak się wprowadzi do szkół podstawowych i przedszkoli GENDER, to nadużyć będzie pewnie mniej, bo dzieci będą wiedziały jak się masturbować i że chłopiec może z chłopcem, dziewczynka z dziewczynką i nie będzie w tym nic złego, bo homofobia to zbrodnia.

 4. Dla mnie największym autorytetem w kościele jest kapelan opozycji totalnej ks. Sowa, a w Ostrowie proboszcz Nojman, który razem z prezydent Klimek KODziarzem Wójcickim, Starostą, Grochowską, Śliwińskim, Leraczykiem modlił się na ostrowskim Rynku za duszę zmarłego prezydenta wolnego miasta Gdańsk, na którym w dzień flagi biało-czerwonej próżno było szukać.

 5. Większość ludzi dopiero teraz dowiedziała się jak wygląda poród i kim jest pedofil. Wcześniej PO głosowało przeciwko udostępnienia dla wszystkich nazwisk tych niebezpiecznych osobników, a teraz chcą udowodnić, że to zjawisko nie dotyczy innych ludzi, tylko samych księży.

 6. Film ukazuje nie to co wszystko wiemy – że pedofilia jest wśród księży, wśród osób, które powinny cieszyć się naszym zaufaniem bardziej niż inne zawody, ale przede wszystkim to jak jest ukrywana i zatajana przez hierarchów kościelnych – biskupów i innych. Czarna mafia, niestety mocno powiązana z politykami i przez nich również kryta i chroniona.
  Propisowskie gremium dość śmieszną obronę przyjęło – że pedofile i byli sbcy. Ok może wśród tych starych pedofilów są sbcy ale w takim razie jak wytłumaczycie, że również młodsi księża są pedofilami? Jak wytłumaczycie fakt, że 30 lat po upadku komunizmu, nadal są chronieni i często nie ponoszą żadnych konsekwencji swoich czynów?
  W filmie pokazano czarno na białym – te **uje się przyznają do kontaktów cielesnych – oferują kasą za „przebaczenie”
  Przynajmniej raz pisowcy zamilczcie z godnością!!!!

  • W Irlandii specjalna komisja stwierdziła, że statystycznie co 7 ksiądz był pedofilem. To rozwaliło kościół w Irlandii, nie politycy czy kosmici. To i stwierdzona przemoc i wyzyskiwanie dzieci w sierocińcach prowadzonych przez zakony. Ale oczywiście w Polsce tak nie jest, u nas to przypadki, prawda?

 7. Tak kościół teraz płaci za to że nie pozbył się tych chwastów tylko że problem pedofilów nie dotyczy tylko kościoła <trzy procent a gdzie pozostałe dziewięćdziesiąt siedem procent – twórcy kultury trenerzy itp.} a reszta no i te nasze niezawisłe sądy co dają w zawieszeniu……

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick