DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Las pełną gąbką

Las pełną gąbką. To hasło przyświecało projektowi, który zakładał odtworzenie mokradeł i naturalnych wilgotnych siedlisk w wielkopolskich lasach. Z globalnego punktu widzenia mokradła gromadzą węgiel organiczny, co jest bardzo ważne dla zmniejszenia efektu cieplarnianego i zapobiegania zmianom klimatu, w skali mikro z kolei to ważny krok na drodze do poprawy sytuacji wodnej w Wielkopolsce – tłumaczą specjaliści. Wiele nowych bagien, rowów i zastawek pojawiło się w Nadleśnictwie Antonin.

Jednym z tych 16 wielkopolskich nadleśnictw, w których realizowano projekt „Mokradła”, było Nadleśnictwo Antonin i to tam odbyło się podsumowanie wszystkich działań oraz prezentacja jednego z odtworzonych bagien. Pierwszym etapem w pracach związanych z renaturyzacją mokradeł było wyszukiwanie miejsc, w których takie miejsca pierwotnie istniały. – Wybraliśmy 8 lokalizacji w Nadleśnictwie Antonin, gdzie zbudowaliśmy w sumie 42 małe obiekty, które spowodowały, że zatrzymaliśmy wodę w lesie – tłumaczy nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin, Adam Całka. – Chodziło nam o to, żeby stworzyć takie wilgotne mikroświaty, a właściwie, jak odtworzyć – dodaje.

Dzięki takim miejscom wielkopolskie lasy stają się na powrót ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W samym Nadleśnictwie Antonin projekt objął prawie 23 hektary. W 5 leśnictwach powstało 26 nowych progów kamiennych, 11, zastawek na rowach, 5 przebudowanych wpustów i łącznie 5863 metry odbudowanych odcinków rowów. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu jako pierwsza w Polsce zrealizowała tego typu przedsięwzięcie w swoich nadleśnictwach. Prace sfinansowano z Funduszy Norweskich.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz