DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kurs instruktora strzelectwa bojowego – na czym polega i co daje?

Strzelectwo bojowe to jeden z rodzajów aktywności związanej z użyciem broni, które jest najczęściej wykorzystywane w obronie własnej, w sytuacji realnego zagrożenia życia. Jego celem jest przede wszystkim opanowanie do perfekcji nie tylko precyzji, ale także skuteczności strzałów. Chcesz zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu tej dyscypliny i jednocześnie uzyskać kwalifikacje potrzebne do jej nauczania? Kurs instruktora strzelectwa bojowego jest dla ciebie. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Instruktor strzelania bojowego – kim jest i dlaczego warto nim zostać?

Instruktor strzelectwa bojowego to specjalista, który potrafi obsługiwać broń palną oraz zna różnorodne techniki strzelania. Osoba ta jest również przeszkolona z zakresu taktyki i bezpieczeństwa, co jest kluczowe przy prowadzeniu zajęć strzeleckich, zwłaszcza w pracy z cywilami. Aby jednak zająć się profesjonalnie strzelectwem bojowym, należy spełnić kilka wymagań wskazanych przez placówkę, w której zdecydujesz się zapisać na kurs. To:

  • pełnoletność,
  • brak przeciwwskazań zdrowotnych,
  • udokumentowane wykształcenie co najmniej średnie/zawodowe.

Decyzja o zostaniu instruktorem strzelania bojowego otwiera wiele możliwości zawodowych, w tym pracę w ośrodkach szkoleniowych czy sektorze prywatnym. To także szansa na stały rozwój osobisty, zwłaszcza w przypadku byłych funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy albo przeszli już na emeryturę, albo postanowili zmienić zawód.

Kurs instruktora strzelectwa bojowego w pigułce. Jak wygląda i co daje?

Kurs instruktora strzelectwa bojowego – podobnie jak inne kursy umożliwiające zostanie instruktorem sportu – obejmuje szereg modułów teoretycznych i praktycznych. Jednak przed przejściem do części specjalistycznej uczestnicy zdobywają ogólną wiedzę z zakresu podstaw anatomii, biomechaniki i fizjologii człowieka, fizjologii wysiłku fizycznego czy żywienia i dietetyki w sporcie.

W przypadku strzelectwa bojowego część specjalistyczna obejmuje aż pięć bloków tematycznych. To:

  • charakterystyka dyscypliny strzelectwa bojowego (np. typy broni i techniki strzeleckie, dyspozycja i gotowość startowa strzelca oraz aspekty medyczne w strzelectwie);
  • umiejętności instruktorskie w strzelectwie bojowym (np. kompetencje instruktorskie);
  • postawa klęcząca w strzelectwie bojowym (np. specyfika postawy klęczącej oraz biomechanika i ciężar w postawie klęczącej);
  • postawa leżąca w strzelectwie bojowym (np. kąt ciała i położenie oraz punkt zerowy); 
  • postawa stojąca w strzelectwie bojowym (np. ekspozycja w postawie stojącej oraz praca z karabinem w pozycji stojącej).

Jak zostać instruktorem strzelania bojowego?

Jeżeli chcesz zostać instruktorem strzelania bojowego, to najlepszym wyborem jest zapisanie się na certyfikowany kurs. Oferuje go między innymi Polska Akademia Kultury i Sportu (PAKiS), prowadząca ten i inne kursy instruktorskie zgodnie z:

  • rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki,
  • rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki,
  • ustawą o sporcie,
  • ustawą o prawie oświatowym.

Ukończenie kurs instruktora strzelectwa bojowego wiąże się z nadaniem dożywotnich uprawnień, które nie tylko nie wymagają dodatkowych uaktualnień, ale także umożliwiają znalezienie legalnej pracy w całej Unii Europejskiej.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz