Kuranty na wieży nowoskalmierzyckiego kościoła wyciszone. To finał sporu

2
Kościół pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach / Google Street View
Kuranty na wieży kościelnej w Nowych Skalmierzycach zostały wyciszone. To finał skargi osoby, która - jak wynika z relacji mieszkańców tej miejscowości - przeprowadziła się niedawno z Kalisza właśnie do Nowych Skalmierzyc i postanowiła walczyć o wyciszenie kurantów. Mimo tego, że wiele osób chciało zachowania dotychczasowego zwyczaju, decyzja władz kościelnych diecezji kaliskiej była jednoznaczna.

Czy dźwięk kurantów może irytować i doprowadzić do podziału wśród mieszkańców? Okazuje się, że tak. Przykładem jest parafia pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Mieszkańcy tej miejscowości zdążyli się przyzwyczaić przez lata do dźwięków i melodii rozbrzmiewających z kościelnej wieży, ale nie wszystkim ta tradycja przypadła do gustu.

Przeciwnikiem tego od wielu lat stosowanego zwyczaju okazała się osoba, która – jak wynika z relacji mieszkańców Nowych Skalmierzyc – miała się niedawno przeprowadzić do tej miejscowości z Kalisza. Postanowiła ona wprowadzić nowe porządki i zdaje się, że dopięła swego. Kuranty musiały zostać „uciszone”. Poinformował o tym ksiądz w kościele podczas ogłoszeń parafialnych.

Jak dowiedział się portal wlkp24.info, osoba, której nie przypadł do gustu dźwięk kurantów, zebrała podpisy pod pismem dotyczącym ich wyciszenia. To samo zrobili parafianie, którym dźwięk kurantów nie przeszkadzał. Podpisów na tej drugiej liście miało być ok. 500, a więc – jak wynika z relacji – znacznie więcej, niż na pierwszej. To jednak nie wystarczyło, aby zachować dotychczasowy porządek.

W piśmie przekazanym przez władze diecezji kaliskiej na ręce proboszcza parafii ks. kan. Zbigniewa Króczyńskiego i podpisanym przez Wikariusza Generalnego Łukasza Buzuna czytamy:

„Sprawa sporna dotycząca brzmienia kurantów na wieży kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach spowodowała, iż zajął się tym Referat Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

W piśmie przesłanym do Biskupa Kaliskiego Starostwo Powiatowe przedstawiło podstawy prawne dotyczące używania dzwonów i kurantów. I tak na wieżach kościelnych zasadniczo można używać dzwonów kościelnych i to w związku z kultem religijnym, a na wieżach ratuszowych dla oznaczenia godzin czy części godzin (kwadransów).

Zachowując więc prawo RP oraz zasady współżycia społecznego niniejszym zarządzam, aby od 15 grudnia 2022 roku wyłączyć całkowicie kuranty oznaczające pełne godziny, części godzin oraz wszelkie melodie. A pozostawić brzmienia dzwonu na Anioł Pański o 12.00 oraz oznaczenie celebracji mszy świętych, pogrzebów czy procesji”.

Z ustaleń portalu wlkp24.info wynika, że kuranty zostały wyłączone komisyjnie za pomocą komputera, ponieważ są to urządzenia sterowane cyfrowo. Dokonano tego w gronie czterech osób, a po wyłączeniu tych urządzeń, spisano protokół. To o tyle istotne informacje, że wprowadzają pewien porządek w przekazach, które można znaleźć w Internecie.

Nasza redakcja skontaktowała się z proboszczem parafii ks. kan. Zbigniewem Króczyńskim, który to potwierdził. Nie chciał jednak komentować sprawy sporu dotyczącego kurantów. Zwrócił jednak uwagę właśnie na nieprawdziwe informacje opublikowane w mediach społecznościowych jakoby to on sam wyregulował dźwięk kurantów.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Wielu chciało ale tylko jeden się odważył, podpisy zebrał na szybko tylko wśród mieszkańców bloku,który przyjmuje największą falę HAŁASU z wieży, myśle że gdyby trochę pochodził to też by zebrał 500 albo więcej podpisów przeciwko hałasowi (wiele osób bo znam człowieka kazało przekazać podziękowania za ciszę i gratulacje że udało się wygrać) Ksiądz złośliwie zwiększył latem natęzenie dzwieku i tak jak wcześniej już prawie człowiek nie zwracał na ten hałas uwagi tak w tym roku latem było to nie do wytrzymania. Człowiek zmęczony po całym dniu pracy często w upale i jeszcze musiał wysłuchiwać melodyjek bo ksiądz wymyślił sobie że sterroryzuje mieszkańców bloku którzy ośmielili się TYLKO POPROSIĆ O SCISZENIE. Teraz o 7.30 i 18 mamy taką kanonadę z wieży bo ksiądz uznał,że pokaże „chamom” gdzie ich miejsce, to najlepiej pokazuje jakim człowiekiem jest ksiądz.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick