Krwiodawcy świętują i… zachęcają do oddawania krwi

1
Tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 miliona transfuzji krwi, które ratują życie i zdrowie ludzkie. Coraz większe zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Doskonale wiedzą o tym pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, którzy i w stacji, i w czterech oddziałach terenowych na brak pracy narzekać nie mogą. W piątkowy wieczór jednak świętowali razem ze swoimi krwiodawcami.

Historia rozwoju krwiodawstwa w Polsce ma swój początek w okresie międzywojennym,  a kaliskie centrum powstało już w roku 1953 i dziś ma 4 oddziały terenowe: w Krotoszynie, Ostrzeszowie, Ostrowie Wielkopolskim i Koninie.

W piątkowy wieczór zasłużeni krwiodawcy z kaliskiego punktu krwiodawstwa i ze wszystkich czterech oddziałów terenowych spotkali się na uroczystości wręczenia odznaczeń w ramach obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa. Na uroczystości pojawiło się ponad sto osób i niemal każda z nich została uhonorowana. Dyrektor regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, Małgorzata Tarnawska wpięła w pierś odznaczenia Zasłużony dla Zdrowia Narodu przyznawane przez ministra zdrowia i odznaki Zasłużony dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. A było za co dziękować, bo w mijającym roku w kaliskim centrum pobrano donacje od 55 tysięcy dawców, co daje drugie miejsce w kraju w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W centrum zarejestrowanych jest 25 tysięcy osób.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Serdecznie dziękujemy za kolejny rok owocnej współpracy.Przewodniczący Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu.
    Włodzimierz Staszak.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick