Szacujesz budżet niezbędny na zakup własnego M? Pamiętaj, że cena sprzedaży mieszkania nie jest jedyną kwotą, którą należy wygospodarować na sfinalizowanie transakcji. Aby móc nabyć nieruchomość, trzeba ponieść szereg dodatkowych kosztów. Mowa tu m.in. o taksie notarialnej, podatku PCC lub podatku VAT, a także o wszelkich prowizjach. Dodatkowo zachodzi konieczność dokonania opłat sądowych. Dowiedz się, na jakie wydatki musisz się przygotować przy zakupie mieszkania.
Sam zakup mieszkania po cenach rynkowych jest ogromnym obciążeniem finansowym, a nie wszyscy mają świadomość, że z tego tytułu należy wygospodarować także dodatkowe środki, które umożliwią pokrycie wydatków związanych z zawartą umową kupna-sprzedaży. Zakup nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego, ponieważ w przeciwnym wypadku nie niesie za sobą skutków prawnych, dlatego zachodzi konieczność opłacenia taksy notarialnej. Ponadto na kupującym spoczywa obowiązek opłacenia podatku PCC lub VAT, w zależności od kogo kupowany jest lokal. Kredytobiorcy muszą przygotować się na uiszczenie opłat bankowych, np. prowizji za udzielenie kredytu. Do tego dochodzą także mniejsze opłaty, które umożliwiają formalną zmianę właściciela.
Mało kto dysponuje środkami, aby nabyć mieszkanie za gotówkę, toteż kupno nieruchomości na kredyt jest powszechnym zjawiskiem. Wiąże się to z poniesieniem dodatkowych kosztów, które wynikają bezpośrednio z polityki banku. Bank ma możliwość zwolnienia kredytobiorcy z części opłat, np. prowizji za jego udzielenie. Z drugiej strony może także podwyższać stawki. Przy analizowaniu oferty kredytowej należy szczególnie skupić się na RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) i na CKK (całkowity koszt kredytu). Są to wskaźniki mające przełożenie na koszty zaciągnięcia kredytu.
Dodatkowo podczas ubiegania się o udzielenie kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę opłaty jednorazowe, np. koszty sporządzenia operatu, prowizję za udzielenie kredytu, opłaty przygotowawcze. Warunkiem zakupu nieruchomości na kredyt jest również wykupienie polisy ubezpieczeniowej. To wymóg banku, którego nie można zlekceważyć. Zazwyczaj koniecznością jest ubezpieczenie od pożaru i najczęstszych zdarzeń losowych. Na szczęście ubezpieczenie mieszkania online jest niezwykle szybkie i proste, a także często ma bardzo atrakcyjne ceny.
W procesie kupowania mieszkania zazwyczaj najpierw następuje podpisanie umowy przedwstępnej. Nie jest wymagane, aby miała ona charakter aktu notarialnego, ale warto rozważyć taką opcję – może ona zapewnić sfinalizowanie transakcji w przypadku wystąpienia nieporozumień pomiędzy stronami. Z kolei ostateczna umowa już bezdyskusyjnie musi mieć status aktu notarialnego, dlatego jej zawarcie następuje przed notariuszem. Za wykonanie tej usługi uiszcza się opłatę – tzw. taksę notarialną.
Wartość taksy notarialnej jest ustalana proporcjonalnie do kwoty transakcji. Maksymalna wysokość jest regulowana przez odpowiednie przepisy, dlatego pobierana taksa notarialna nie może jej przekroczyć. Każda kancelaria ma prawo samodzielnie ustalać stawki w oparciu o dopuszczalny limit, dlatego warto popytać o koszt sporządzenia aktu notarialnego w kilku miejscach, dzięki czemu zyskasz szansę na znaczne oszczędności.
Stawki taksy notarialnej przy zakupie nieruchomości najczęściej zaczynają się od 1000 zł, a kończą na kilku tysiącach. Obecnie w przypadku najdroższych nieruchomości taksa notarialna może wynosić maksymalnie 10 000 zł (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości).
W przypadku kupna mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, występuje konieczność zapłacenia podatku VAT. Może on wynosić 8% lub 23%. Przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym zamiast VAT płaci się podatek PCC.
Zdecydowana większość nieruchomości sprzedawanych przez dewelopera jest objęta stawką 8% podatku VAT. Z kolei 23% VAT obowiązuje przy zakupie tzw. „mikroapartamentów”, czyli mieszkań o powierzchni nieprzekraczającej 25 mkw. Zgodnie z ustawą są one spostrzegane jako lokale użytkowe, ponieważ przepisy wskazują, że mieszkanie musi liczyć co najmniej 25 mkw. Za odprowadzenie podatku VAT do urzędu skarbowego odpowiada deweloper, dzięki czemu na kupującym nie ciąży dopełnienie formalności. Przed zakupem warto jednak zweryfikować, czy cena podana w ogłoszeniu jest wartością brutto czy netto. W wielu ofertach pojawiają się ceny netto, aby zwiększyć ich atrakcyjność.
Kupując nieruchomość z rynku wtórnego, należy uiścić podatek PCC, który ma stałą stawkę: 2% od wartości nieruchomości. Warto mieć przy tym na uwadze, że przedstawienie zbyt niskiej ceny zakupy mieszkania może zostać zakwestionowane przez urząd skarbowy, co wymusi ponowne naliczenie wysokości podatku.
Ogłoszenia sprzedaży mieszkań pojawiają się każdego dnia na wielu portalach ogłoszeniowych. Dostęp do nich jest bezpłatny i każdy może się z nimi zapoznać, aktywne poszukiwanie lokum może być jednak bardzo czasochłonne. Alternatywą jest skorzystanie z usług pośredników. Stawki agentów standardowo wynoszą od 1,5 do 3% ceny transakcyjnej.
Przed zakupem dobrze jest bardzo dokładnie obejrzeć nieruchomość i dokonać rzetelnej oceny jej stanu technicznego, co niekiedy wymaga odpłatnej pomocy specjalisty. Na rynku wtórnym, w przypadku, gdy lokal nie ma przejrzystej sytuacji, wsparcie prawnika przed zakupem pomoże zapobiec wielu przyszłym problemom.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz