DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Konkurs Elektronik Roku rozstrzygnięty! Młodzi technicy kolejny raz wykazali się pomysłowością

Innowacyjność, troska o środowisko, sztuczna inteligencja – właśnie te aspekty współczesnego świata wykorzystali uczniowie ostrowskiego Zespołu Szkół Technicznych podczas tworzenia swoich prac w tegorocznej edycji konkursu Elektronik Roku. Prawie 60 projektów zostało ocenionych pod wieloma względami, a zwycięzcę poznaliśmy podczas dzisiejszej finałowej gali w auli ZST.

Konkurs Elektronik Roku w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim organizowany jest do 2000 roku. Gdyby nie pandemia, odbywałaby się jego jubileuszowa 25 edycja. To święto młodych ludzi, który już na etapie szkoły średniej wykazują się niezwykłą pomysłowością i pracowitością. – Wiele prac się przewinęło przez te 25 lat. Były drony, były sterowniki… Co wyróżnia tę edycję? Roboty i wykorzystanie sztucznej inteligencji – mówi Anna Opłocka, organizatorka i pomysłodawczyni konkursu.

Formuła konkursu jest prosta – trzeba najpierw wymyślić, a potem wykonać projekt związany z szeroko pojmowaną technika i zaprezentować go przed komisją konkursową. Często prace związane są z pasjami uczniów lub potrzebą chwili. – W tej edycji, w związku z tym, że jest bardzo wyrównany poziom, bardzo dużo prac na takim wysokim poziomie technicznym, z tego, co wiem, komisja konkursowa przede wszystkim patrzyła na możliwość wdrożenia – czy praca ewentualnie będzie wdrażana i czy ma taką szansę – wyjaśnia Anna Opłocka.

Główna konkursu Elektronik Roku 2024 przypadła w udziale Gabrielowi Czubakowi. Stworzył projekt, który ma szanse w przyszłości zrewolucjonizować gospodarkę energetyczną w naszych domach. Chodzi o regulator autokonsumpcji PV. – PV, czyli dla instalacji fotowoltaicznych. Tutaj chodzi głównie o to, by akumulować energię nie w akumulatorach, jak to często teraz bywa, ale w jakimś buforze ciepła, np. w bojlerze – tłumaczy Gabriel Czubak.

Pierwsze miejsce wywalczył Paweł Obsadny i jego Aibach, czyli automatyczny system grający na organach. – Projekt powstał, bo coraz bardziej brakuje organistów. Nie ma koncertów organowych i te stare organy, które są w kościołach – nie jest wykorzystywany ich potencjał w pełni i niesamowite brzmienie, które nie jest do odtworzenia w taki sposób właśnie powstał ten projekt – mówi Paweł Obsadny.

Podczas gali została wręczona także nagroda za drugie miejsce. Ta przypadła Markowi Marczakowi, Wojciechowi Jakubczykowi i Wojciechowi Adamskiemu za projekt AttoSorter. A chodzi o urządzenie przemysłowe autonomicznie klasyfikujące odpady za pomocą algorytmu sieci neuronowej.

Bartłomiej Biczak stworzył inteligenty kurnik. Chciał, by wspomóc swojego dziadka w przydomowej hodowli kur. Urządzenie działa w prosty sposób – otwiera lub zamyka wejście do kurnika, ale stworzenie go już tak łatwe nie było. Ten projekt zajął trzecie miejsce w tegorocznej edycji konkursu Elektronik Roku. – W 70% projekt ten jest zrobiony z odzysku, np. tutaj rama okienna, aluminiowa. Cała zasuwa zrobiona jest z płyty z tworzywa sztucznego z okleiną aluminiową. napęd jest oparty o silnik od wycieraczek 12 Volt. Tylna obudowa zrobiona jest z podstawki do lampy oraz z części z pochłaniacza kuchennego – wymienia Bartłomiej Biczak.

Nagrody w konkursie elektronik roku są w dużej mierze sponsorowane przez absolwentów Zespołu Szkół Technicznych, którzy w przeszłości sami brali w nim udział, później założyli własne firmy, a teraz chcę wspierać młodych innowatorów. Konkurs, jak co roku od 25 lat, odbył się pod patronatem starosty ostrowskiego.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz