DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Koniec z masowymi zwolnieniami z wf-u. Minister sportu wprowadza zmiany

Bortniczuk zapowiada, że statystyki nieobecności zostaną radykalnie zmniejszone

W rozmowie z RMF FM minister zapytany o dużą ilość uczniów rezygnujących z lekcji wf-u, przyznał, że chce podjąć działania, które to zmienią. – Te statystyki nieobecności zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tzw. zwolnienia z lekcji wf-u – semestralne czy dłuższe – będą respektowane tylko wówczas, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny – powiedział Bortniczuk. Oznajmił, że będzie to „bardzo duża zmiana”.

Minister zapytany o brak surowców energetycznych, czego skutkiem mogą być nieogrzewane hale sportowe stwierdził, że nie ma takiego ryzyka. Zapowiedział, że ośrodki sportowe, hale oraz szkoły będą dogrzane na okres zimowy, by uczniowie i sportowcy mogli swobodnie ćwiczyć.

Jakie zdanie na temat zwolnień oraz planowanych zmian mają nauczyciele wychowania fizycznego?

– Temat zwolnień lekarskich od lat jest tematem dość trudnym dla nas, nauczycieli wf-u, ponieważ niejednokrotnie te zwolnienia mogły się nam wydawać, że niekoniecznie powinny zostać wypisane, aczkolwiek lekarzy tajemnica lekarska obowiązuje, a my jako nauczyciele nie możemy podważać zwolnień lekarskich – przyznała pani Marika Wojtowicz-Puchalska, nauczycielka wf-u w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

Pedagog odnosząc się do planowanych przez ministra zmian zaznaczyła, że w kwestii nieuzasadnionych zwolnień należy edukować przede wszystkim rodziców. – Może to rzeczywiście otworzy oczy rodzicom, może to, że będą musieli trochę więcej czasu poświęcić na załatwianie takiego zwolnienia spowoduje, że zrezygnują i może podejdą do tematu trochę inaczej – dodała.

Nauczyciele nie spodziewają się jednak wielkich zmian jeśli chodzi o chęci uczniów. – Myślę, że fajnie by było jakby taka jedna rzecz spowodowała, że dzieci będą chętniej ćwiczyły, ale nie sądzę, że wynik tego będzie zdumiewający – oznajmiła nauczycielka.

Według Wojtowicz-Puchalskiej nauczycielom ciężko stwierdzić, czy same zmiany w wydawaniu zwolnień przyniosą widoczne rezultaty, gdyż przyznała, że zwolnienia przynoszone do tej pory i tak były wydawane przez specjalistów.

Jaki jest powód częstego opuszczania lekcji wf-u przez uczniów?

– Osobiście rzadko zdarza mi się opuszczać te lekcje, jeśli jednak chodzi o moich rówieśników, którzy to robią, myślę, że może to wynikać ze złego podejścia i braku zaangażowania niektórych nauczycieli i częstego braku zrozumienia uczniów – przyznał uczeń jednej z ostrowskich szkół.

Od kolejnego można było usłyszeć słowa „W większości opuszczanie lekcji wf-u jest związane ze zwykłą niechęcią do aktywności fizycznej lub wykorzystania tego czasu na naukę i przygotowanie do testów z innych przedmiotów.” Jak widać przyczyny są różne.

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • K
    Kanalia

    środa, 20 lipca, 2022

    „Bortniczuk zapowiada, że statystyki nieobecności zostaną radykalnie zmniejszone”

    „STATYSTYKI” !!!

    Odpowiedz
  • E
    Emanuel

    czwartek, 21 lipca, 2022

    Nareszczie… bo aż strach patrzeć na tą zatuczoną młodzięż… dupy na krzesłach przed telewizorem z grami lub nos w smarfonie…

    Odpowiedz
  • A
    Ann

    czwartek, 21 lipca, 2022

    A może szanowne grono nauczycielskie by też podniosło dupy z krzeseł i prowadziło zajęcia w-f w sposób, by dla uczniów to była frajda, a nie kolejne zajęcia z zaliczaniem na ocenę.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz