Koniec linii 19E do Ostrowa. Co dalej? [KOMPENDIUM WIEDZY]

14
31 grudnia 2022 roku przestała funkcjonować linia autobusowa 19E do Ostrowa (będzie obowiązywać do końca lutego 2023 i kończyć się w Skalmierzycach). Połączenie było realizowane przez Kaliskie Linie Autobusowe. Od 2 stycznia 2023 roku część kursów na tej trasie przejmie Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Na wlkp24.info publikujemy rozkład jazdy linii M na trasie Ostrów - Kalisz - Ostrów oraz informacje dotyczące nowych linii autobusowych na terenie gminy Nowe Skalmierzyce.

Duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, Nowych Skalmierzyc, Kalisza i ościennych miejscowości. Linia 19E obsługiwana przez Kaliskie Linie Autobusowe funkcjonowała na dotychczasowej trasie do 31 grudnia 2022 roku (do końca lutego 2023 będzie obowiązywać skrócone połączenie z Kalisza do Skalmierzyc). Dla pasażerów podróżujących na tej trasie m.in. do pracy i szkoły sporo się zmieni. „Dziurę” w transporcie zbiorowym zdecydował się w pewnym stopniu załatać Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostatni kurs linii 19E z Ostrowa do Kalisza. Co dalej?

Mowa o linii M (rozkład jazdy znajdziesz poniżej), która kursuje na trasie Ostrów – Kalisz – Ostrów i która przejmie pasażerów do tej pory korzystających z linii 19E. Ta ostatnia zostanie docelowo zlikwidowana decyzją władz Kalisza, które postawiły na darmową komunikację po terenie miasta. Kilka dni temu włodarze zapowiedzieli powstanie Komunalnego Związku Transportu Publicznego. Ma on regulować komunikację zbiorową na terenie samorządów zrzeszonych w powiecie kaliskim oraz na terenie samego Kalisza.

wideo: Czytelnik, montaż: wlkp24.info

Ostrów Wielkopolski oraz Kalisz to dwa największe samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Jeden z punktów zawartych w statucie tej organizacji brzmi: „Podejmowanie wspólnych inicjatyw ekonomicznych i społecznych oraz realizacja wspólnych przedsięwzięć w zakresie: rozwoju komunikacji i transportu”.

Mieszkańcy regionu od 1 stycznia 2023 roku mogą zweryfikować, czy wszystko w tym zakresie idzie zgodnie z planem. Władze MZK zapowiedziały, że zwiększą o 6 liczbę połączeń na trasie Ostrów – Kalisz – Ostrów, jednak luka nie zostanie zapełniona w skali 1:1. Przejęte mają zostać najbardziej oblegane połączenia. Wiąże się to chociażby z finansami i zapewnieniem rentowności tej linii.

Co mieszkańcy regionu myślą o likwidacji linii 19E?

CZYTAJ TEŻ: Raszków częściowo rezygnuje z ostrowskiej komunikacji. Powodem pieniądze

Rewolucja transportowa w gminie Nowe Skalmierzyce

Linia 19E to nie tylko sprawa Kalisza i tamtejszego przewoźnika. Ze zbiorowego transportu realizowanego przez KLA korzystało m.in. wielu mieszkańców gminy Nowe Skalmierzyce. Po informacji o pomyśle zlikwidowania tego połączenia, władze samorządu zaczęły walczyć o zwiększenie liczby kursów, aby nie doprowadzić do wykluczenia komunikacyjnego. Zorganizowano nowe połączenia we współpracy z prywatnym przewoźnikiem.

Nowe informacje na ten temat przekazał tuż przed Bożym Narodzeniem burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak. Zapowiedział, że 2 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy autobusów w gminie. Ważnym aspektem było takie zorganizowanie transportu, aby została skomunikowana zdecydowana większość jej terenu. W tym celu odbyłem konsultacje z radnymi oraz sołtysami, którzy najlepiej znają potrzeby swoich miejscowości”napisał na swoim fanpage’u.

Włodarz ogłosił powstanie pięciu nowych linii: NS-1, NS-2, NS-3, NS-4 i 455 (sprawdź rozkład jazdy). Ich operatorem będzie firma Euromatpol Sp. z o.o. (siedziba: Budzisław Kościelny, powiat koniński).

„Autobusy kursować będą od poniedziałku do piątku, niektóre linie nawet dziewięć razy na dobę. Ilość obsługiwanych przystanków wyniesie ponad 70, co jest swojego rodzaju rewolucją na naszym terenie, gdyż powstaną połączenia, które dotychczas nigdy nie funkcjonowały” – przekazują nowoskalmierzyccy urzędnicy.

Nowy przewoźnik to nowe ceny biletów. Koszty przejazdów będą zróżnicowane w zależności od strefy. Za pierwszą będzie trzeba zapłacić 4 zł ( połączenia Ostrowa Wielkopolskiego z Nowymi Skalmierzycami), a za drugą: 6 zł (pozostałe trasy). „Wybrany przewoźnik honoruje wszystkie ustawowe ulgi. Zakupu biletu będzie można dokonać u kierowcy, a z czasem także zaopatrzymy się w wygodny bilet miesięczny” – informują przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce.

Co dalej z linią nr 15?

Burmistrz Walczak przypomniał też, że linia M (należąca do MZK) będzie funkcjonować w rozszerzonej formule, powiększona od stycznia o 6 kursów dziennie. „Nadal w niezmienionej formie pozostaje aktywna linia nr 15 (której tak jak w przypadku 19E operatorem jest KLA Kalisz), na którą z końcem roku zostanie podpisane porozumienie między naszym samorządem a miastem Kalisz” – zaznaczył.

Ile kosztuje transport zbiorowy na terenie gminy Nowe Skalmierzyce?

Z wyliczeń urzędników wynika, że w ciągu roku budżet samorządu zostanie uszczuplony o 298 141 zł. Taką kwotę będzie trzeba zapłacić za działanie systemu transportu zbiorowego.

Szacowane całkowite koszty są jednak znacznie większe i wynoszą 1 195 764 zł. Różnica ma zostać pokryta dzięki dotacji pochodzącej z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Rozkład jazdy linii M zaprezentowany przez Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim (obowiązuje od 2 stycznia 2023 roku)

Wskazówka: kliknij w rozkład, aby go powiększyć

Fot. mzk-ostrow.com.pl
Fot. mzk-ostrow.com.pl
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

    • MZK Ostrów mówi samo za siebie, najlepiej wszystkie kursy szkolne, autobusy 10 metrowe i żadnych kursów w weekendy i święta

    • @as – autobusy są 12 metrowe to po 1, a kursów dodanych w sobotę jest 6, a sobota to też weekend 🙂

  1. Proponuję przywrócić szlabany graniczne na granicy powiatu ostrowskiego i Kalisza. Kalisz to kongresówka i niech się jej trzyma. Wielkopolska aglomeracja Ostrów i sąsiednie powiaty da sobie radę bez tej jemioły, która i tak wysysała większość środków finansowych. Możemy importować z Kalisza cebulę i wystarczy. A UAM w Poznaniu to prawdziwa uczelnia nie takie popierdułki jak te uniwersytety kaliskie.

  2. Dzisiaj młodzież nie mogła wejść rano do autobusu. Trzeba więcej autobusów gmina robi autobusy dodatkowe na wioski ok ale niech pomyślą trochę o innych ludziach

  3. Następną „zagrywką” Kalisza jest lobbowanie za takim przebiegiem S25, który szczególnie nie pasuje mieszkańcom miasta i gminy Nowe Skalmierzyce, a także Ostrowianom, którzy do Kalisza pojadą chyba i tak starą obwodnicą N. Skalmierzyc, bo nowa trasa będzie mocno oddalona od Calisii. Poza tym nie będzie wykorzystany „stary”, przygotowany na 4 pasy, korytarz. Calisia najpierw chciała przyłączyć do siebie tereny gminy NS i PO, teraz wywołuje spory o S25 i zamieszanie z 19E. O działaniu i skuteczności aglomeracji lepiej nic nie mówić, bo o czym? Wszystko to wygląda na mocarstwowe zapędy naszych „wschodnich” sąsiadów, oczywiście proporcjonalnie do skali problemu, a to skądś niestety znamy.

    • Czy Pan z Kalisza czyli lokalnej metropolii może się uniżyć do poziomu małego człowieka z małego miasta i napisać czy w powyższym tekście jest jakaś nieprawda. Napisać, że ktoś ma kompleksy to raczej jest „słabe”, podaj Panie z wielkiej aglomeracji zwanej Kaliszem jakieś argumenty.

  4. 19E jeździłam na 9 do pracy w galerii ostrovia. Teraz nie mam jak dojechać. To jest niepojęte, aby mieszkańcy Ostrowa nie mieli zapewnionego od MZK żadnego dojazdu do pracy na 9:00 do Galerii.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick