Raszków częściowo rezygnuje z ostrowskiej komunikacji. Powodem pieniądze

26
Włodarze Gminy i Miasta Raszków zdecydowali o częściowej rezygnacji z przewozów realizowanych przez Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie. Kursy przejmie inny przewoźnik. Powodem rezygnacji są rosnące z roku na rok koszty funkcjonowania komunikacji.

Gmina i Miasto Raszków całkowicie rezygnuje z kursów od poniedziałku do piątku po godzinie 16.00 oraz całkowicie z przejazdów w soboty. – W związku z rosnącymi z roku na rok kosztami funkcjonowania komunikacji na terenie Gminy i Miasta Raszków, ograniczone zostaną kursy realizowane przez dotychczasowego przewoźnika. Przedstawiamy koszty związane z komunikacją, które Gmina ponosiła w ostatnich latach, płacąc przewoźnikowi, jakim jest Miejski Zakład Komunikacji Ostrów Wlkp.: 2016 rok – 124,749 zł, 2017 rok – 499 tys. zł, 2018 rok – 600 tys. zł, 2019 rok – 812, 860 zł, 2020 rok – 904,030 zł, 2021 rok – 906, 780 zł, 2022 rok – 951,473 zł, prognoza na 2023 rok – 1,3 mln zł – informuje Jacek Bartczak, burmistrz Raszkowa.

Gmina pozyskała na organizację kursów autobusowych dotację od Wojewody Wielkopolskiego, która pozwoli realizować dotychczasowe kursy przez innego przewoźnika. Posunięcie to ma ograniczyć ciągle rosnące koszty komunikacji publicznej realizowanej przez MZK Ostrów Wlkp. i ograniczy wielkość dotacji na rok 2023 rok z 1 mln 373 tys. zł na 1 mln 53 tys. zł. Zdaniem przedstawicieli samorządu, bilety u nowego przewoźnika będą „znacznie tańsze, niż w autobusach MZK Ostrów Wielkopolski”.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

26 KOMENTARZE

 1. Jak znaleźli sobie innego przewoźnika to MZK powinna zakazać zatrzymywania na przystankach MZK niech zabierają sobie pasażerów poza przystankiem przystanek autobusowy należy do MZK s nie do prywatnej firmy

  • A czy grunt, na którym stoją te przystanki jest wykupiony przez MZK albo płacą oni jakąś dzierżawę gm. Raszków?

  • I to jest właśnie monopol. Jak bilet w MZK będzie kosztował 10000 zł to też stwierdzisz, że tylko MZK, bo przystanki są ich?
   Jaką szansę na stworzenie swoich przystanków ma jakakolwiek konkurencyjna firma? Żadną.
   Takie coś powinno być państwowe, dostępne (za opłatą) dla każdego chętnego przewoźnika. Oczywiście opłaty powinny być realne, a nie zawyżone (tu widzę największy problem bo w Wolsce jak coś państwowe to przedrożone kilkukrotnie, bo szwagier musi zarobić na wywożeniu śmieci z koszów, a kumpel na wymianie wybitych szyb przez wandali).

  • Przystanki należą do zarządcy drogi i przewoźnik, który się zatrzymuje ponosi opłaty. Przystanki nie należą do MZK.

  • No to prawidłowo, wolny rynek zweryfikuje, jeśli warunki będą uczciwe w tych opłatach. 😉

  • A co zazdrościsz januszu ze znaleźli sobie innego przewoźnika MZK dymie dzieci nie mam zamiaru MZK robić

 2. Przystanki są własnością gminy.. w końcu ktoś pomyślał, tak samo zrobiły Nowe Skalmierzyce. Ciągłe dotowanie spółek miasta i tak mu nie pomoże, jak każde pieniądze muszą oddawać na spłacanie kredytów Pani K. Lepiej zapłacić prywatnej firmie, która nie musi opłacać z tych pieniędzy pensji pięciu prezesów. Zobaczycie jak się MZK zdziwi, jak za rok kolejne gminy pójdą po rozum do głowy i się skończy ten chory sponsoring. Spółka powinna być tak prowadzona żeby zarabiać, a nie żebrać o dotacje od gmin na terenie których i tak zbiera opłatę za bilety i to całkiem nie małą!

  • Żeby władza wiedziała, że ludzie ich źle oceniają? Co ty, lepiej tkwić w niebiosach! 😀

 3. Teraz będą wozić ludzi starymi gratami z kierowcą na umowę zlecenia bo taniej. Ludzie !! Zobaczcie jak wygląda komunikacja na zachodzie. Wszędzie jest dotowana i ekologiczna. A w Polsce stoimy w korkach bo wszyscy wożą się prywatnymi autami

 4. Panie burmistrzu Bartczak, koszty rosną, bo w Polsce rządzonej przez PiS, który tak Pan popiera – szaleje „oficjalna” 17,5-
  procentowa inflacja. A przecież dobrze wiemy, że ceny niektórych artykułów wzrosły o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Jeśli kupuje Pan czasem kostkę masła, to można sobie łatwo obliczyć skalę drożyzny. Po 2. udostępnił Pan Poczcie Polskiej spis wyborców do nielegalnych wyborów kopertowych, za które polski podatnik zapłacił ponad 70 mln zł (wydrukowane już karty do głosowania trzeba było zmielić, a niektóre z nich były już dostępne przed pseudo wyborami 10 maja 2020.) Nie żal Panu tych 70 mln? Można by teraz za nie sfinansować kursy autobusów w kilkudziesięciu gminach. Obdał się Pan z PiSowcami: Rokicki, Spiżak (radna PiS), sam też Pan startował z listy PiS, a w gminie goszczą często pisowscy politycy. Skoro ten rząd jest tak dobry, a prezes Kaczyński zapowiedział w 2019 roku odbudowę połączeń autobusowych, to dlaczego teraz dzieje się odwrotnie i połączenia są zwijane?

 5. To paradoks ze burmistrz znajduje kase na budowe kolejnych zbiorników wodnych, a z kursów MZK rezygnuje. Kiedyś autobusem można bylo dostac sie do Ostrowa również w niedziele. A teraz zabiera sie cale weekendy i likwiduje polaczenia MZK po 16:00. Przykre.

 6. Tom napewno nie bierze ewentualnie tę lub nie tę. Chyba ze „tom samo” to jakis pseudonim? Szyfr? Burmistrzu proponuje zakupic pare slownikow jezyka polskiego dla dociekliwych. Moze ich dociekliwosc sprawi ze zaprzyjaznia sie ze slownikiem hejtujac wszystkp i wszystkich tutaj.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick