DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Komunikacyjne problemy mieszkańców Krotoszyna. Winny remont linii kolejowej

Prace prowadzone są dokładnie na odcinku pomiędzy Jarocinem a Koźminem Wielkopolskim. W związku z prowadzonym remontem pociągi ze stolicy wielkopolski dojeżdżają jedynie do Jarocina, a stamtąd kursuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Inwestycja obejmuje 14 km odcinek lini kolejowej. Prace koncentrują się na wymianie torów, elementów sieci trakcyjnej, a także urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym. – Dodatkowo na stacji Koźmin Wielkopolski wymienione zostaną rozjazdy. Zmodernizowane będą również przejazdy kolejowo-drogowe m.in. właśnie w Koźminie – mówi Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na stacji w Koźminie mają powstać nowe rozjazdy. Koszt prac opiewa na kwotę 44 mln zł. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu Polskich Lini Kolejowych. Remont wpłynie nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale też na skrócenie czasu przejazdu. – Dzięki tej inwestycji możliwe będzie zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h. Czas przejazdu z Koźmina Wielkopolskiego do Jarocina skróci się z 20 do 15 minut – dodaje Radosław Śledziński.

Część mieszkańców pociągiem jeżdżącym do i z stolicy wielkopolski dojeżdżała do pracy do Jarocina. W związku z prowadzonymi pracami jest on utrudniony. Krotoszynianie zwrócili się z pytaniem do tamtejszego Miejskiego Zakładu Komunikacji, czy możliwe jest na czas remontu wprowadzenie połączeń na tej trasie. Nasza spółka nie zamierza uruchomić takiej lini relacji Jarocin-Krotoszyn. We wcześniejszych latach była linia J, która jeździła właśnie na tej trasie. Niestety kursy te były nierentowne i spółka była zmuszona ją zlikwidować – tłumaczy Małgorzata Kalak, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Krotoszynie.

Taka decyzja Miejskiego Zakładu Komunikacji w Krotoszynie był podyktowana m.in. znacznym wzrostem cen paliw. Natomiast dzięki trwającej modernizacji linii kolejowej, w przyszłości połączeń między Krotoszynem, a Poznaniem ma być więcej. – Prowadzimy badanie potrzeb przewozowych w transporcie publicznym. Zbieramy wszelkie uwagi dotyczące ilości i częstotliwości połączeń. Po ich zebraniu będziemy wiedzieć, gdzie połączenia są najbardziej potrzebne. Nie stanie się to jednak od razu, bo rozkłady tworzymy na cały rok informuje Robert Pilarczyk, dyrektor departamentu transportu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

Remont ma zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • K
    Kolejarz

    sobota, 1 kwietnia, 2023

    Fajnie że coś robią… Za kilka miesięcy zamkną kolejny, gorszy odcinek torów na tej trasie: Koźmin Wlkp. – Krotoszyn. „Powtórka z rozrywki”.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz