Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Prace prowadzone są dokładnie na odcinku pomiędzy Jarocinem a Koźminem Wielkopolskim. W związku z prowadzonym remontem pociągi ze stolicy wielkopolski dojeżdżają jedynie do Jarocina, a stamtąd kursuje zastępcza komunikacja autobusowa.
Inwestycja obejmuje 14 km odcinek lini kolejowej. Prace koncentrują się na wymianie torów, elementów sieci trakcyjnej, a także urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym. – Dodatkowo na stacji Koźmin Wielkopolski wymienione zostaną rozjazdy. Zmodernizowane będą również przejazdy kolejowo-drogowe m.in. właśnie w Koźminie – mówi Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Na stacji w Koźminie mają powstać nowe rozjazdy. Koszt prac opiewa na kwotę 44 mln zł. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu Polskich Lini Kolejowych. Remont wpłynie nie tylko na poprawę bezpieczeństwa, ale też na skrócenie czasu przejazdu. – Dzięki tej inwestycji możliwe będzie zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h. Czas przejazdu z Koźmina Wielkopolskiego do Jarocina skróci się z 20 do 15 minut – dodaje Radosław Śledziński.
Część mieszkańców pociągiem jeżdżącym do i z stolicy wielkopolski dojeżdżała do pracy do Jarocina. W związku z prowadzonymi pracami jest on utrudniony. Krotoszynianie zwrócili się z pytaniem do tamtejszego Miejskiego Zakładu Komunikacji, czy możliwe jest na czas remontu wprowadzenie połączeń na tej trasie. – Nasza spółka nie zamierza uruchomić takiej lini relacji Jarocin-Krotoszyn. We wcześniejszych latach była linia J, która jeździła właśnie na tej trasie. Niestety kursy te były nierentowne i spółka była zmuszona ją zlikwidować – tłumaczy Małgorzata Kalak, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Krotoszynie.
Taka decyzja Miejskiego Zakładu Komunikacji w Krotoszynie był podyktowana m.in. znacznym wzrostem cen paliw. Natomiast dzięki trwającej modernizacji linii kolejowej, w przyszłości połączeń między Krotoszynem, a Poznaniem ma być więcej. – Prowadzimy badanie potrzeb przewozowych w transporcie publicznym. Zbieramy wszelkie uwagi dotyczące ilości i częstotliwości połączeń. Po ich zebraniu będziemy wiedzieć, gdzie połączenia są najbardziej potrzebne. Nie stanie się to jednak od razu, bo rozkłady tworzymy na cały rok – informuje Robert Pilarczyk, dyrektor departamentu transportu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.
Remont ma zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku.
sobota, 1 kwietnia, 2023
Fajnie że coś robią… Za kilka miesięcy zamkną kolejny, gorszy odcinek torów na tej trasie: Koźmin Wlkp. – Krotoszyn. „Powtórka z rozrywki”.