DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Komeda w Senacie RP. Otwarto wyjątkową wystawę [ZDJĘCIA]

„Kadry Komedy” – taki tytuł nosi wyjątkowa wystawa fotografii otwarta w Senacie RP. Ekspozycja promuje i przybliża historię Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego. W tym roku przypada X Festiwal Filmowy Grand Prix Komeda oraz rocznica 90. urodzin muzyka jazzowego (27 kwietnia). – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w tych trudnych, pandemicznych czasach uczcić wybitnego twórcę jazzowego, Krzysztofa Komedę-Trzcińskiego – podkreślił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

To właśnie on otworzył wernisaż, którego inicjatorką była senator Ewa Matecka. Wystawę przygotowali natomiast pracownicy Ostrowskiego Centrum Kultury, a władze miasta objęły tę wystawę patronatem medialnym. – Wielkie osobowości twórcze tej rangi, jak Krzysztof Komeda, zostawiają bezcenne ślady swojej bytności w każdym miejscu, w którym się znajdują – zauważyła senator Ewa Matecka.

To właśnie w Ostrowie Wielkopolskim narodził się jazz Komedy doceniany do dzisiaj w wielu krajach świata.Dlatego też władze tego miasta starają się podtrzymywać ducha pamięci o tym wybitnym kompozytorze. – Obecność wystawy w Senacie RP to wielkie wyróżnienie dla Komedy, ale także dla polskiego jazzu, którego on jest symbolem, ikoną i skarbem – skarbem kultury narodowej – dodał Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum.

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego będą mogli obejrzeć wystawę zaprezentowaną w Senacie RP podczas tegorocznej edycji festiwalu filmowego, który odbędzie się w Ostrowskim Centrum Kultury. – W roku 90. rocznicy urodzin jazzmana często zastanawiam się nad tym, jaki był Ostrów Krzysztofa Komedy? Którędy chodził do szkoły i kogo wtedy spotykał. Czy chodził na Miejski Basen Kąpielowy, albo do tyle co wyremontowanego Teatru Miejskiego, już wówczas marząc skrycie o występach na scenie? Ile jeszcze znakomitego jazzu zagrałby i jaką wspaniałą muzykę do kolejnych filmów wybitnych reżyserów Hollywood skomponowałby Komeda, gdyby nie feralne wydarzenia w Los Angeles? Na te i wiele innych pytań nie znajdziemy już odpowiedzi. Jedno jednak jest pewne. Ostrów Komedy o Komedzie pamięta – zapewniła prezydent Beata Klimek.

Ślady Komedy w Ostrowie Wielkopolskim:

Mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy
Pociąg „Komeda” zaczął kursować

Napisz do autora

Komentarze (7)
 • K
  Kuba

  czwartek, 15 kwietnia, 2021

  A koperty były?

  Odpowiedz
 • O
  Ostrowiak

  czwartek, 15 kwietnia, 2021

  Z tego co mi wiadomo to komedia bardzo lubił wódeczke jednym słowem to komedia i cyrk

  Odpowiedz
 • C
  cezar

  piątek, 16 kwietnia, 2021

  mamy w senacie BWA

  Odpowiedz
 • S
  Sabek

  piątek, 16 kwietnia, 2021

  Jestem w szoku czytając te komentarze. I nie tylko pod tym artykułem. Dorośnijcie kochani. Dacie radę sięgnąć chociaż do pięt Komedy albo innego człowieka wyrastającego ponad przeciętność? Napiszcie coś o jego muzyce, talencie i sukcesach. Wiecie coś na ten temat? A Pani Ewie Mareckiej gratuluję pomysłu. W tym trudnym okresie warto sięgnąć do książek, muzyki, sztuki by lepiej się poczuć. Polecam.

  Odpowiedz
 • O
  Obiektywny

  piątek, 16 kwietnia, 2021

  Jak widzę Grodzkiego z tą jego platformą to mi się odechciewa wszystkiego. Banda złodziei i nic więcej !

  Odpowiedz
 • J
  Jola

  sobota, 17 kwietnia, 2021

  Pani senator zajmuje sie wspomnieniami a mamy wazne sprawy w kraju do rozwiazania. Stanowisko senatora nie polega tylko na kulturze prosze zastanowic sie co obecnie jest najwazniejsze napewno zdrowie i byt Polakow a nie wystawy.

  Odpowiedz
 • S
  Szkolna

  niedziela, 18 lipca, 2021

  Gdy rozum śpi budzą się demony…

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz