Pociąg „Komeda” zaczął kursować. Prezydent odebrała tabliczkę [ZDJĘCIA, WIDEO]

6
Fot. UM Ostrów
Punktualnie o 11.32 pociąg "Komeda" wyruszył w pierwszą podróż na trasie Poznań - Odolanów (przez Ostrów Wielkopolski). Wyjechał z Dworca Głównego w stolicy Wielkopolski, by zawitać to drugiego z ważnych miast w biografii Krzysztofa "Komedy" Trzcińskiego. To właśnie w Ostrowie narodziła się muzyka tego wybitnego pianisty jazzowego.

Tuż przed odjazdem prezydent miasta Beata Klimek odebrała z rąk Mikołaja Grzyba, członka zarządu spółki Koleje Wielkopolskie, pamiątkową tablicę kierunkową i wsiadła do składu, aby porozmawiać z podróżnymi i wręczyć im pamiątki związane z Krzysztofem Komedą. Termin nadania takiej nazwy pociągowi nie jest przypadkowy. Nastąpiło to w roku 90. rocznicy urodzin kompozytora. – Dziś i ja miałam przyjemność podróżować pociągiem „Komeda”. To była przemiła wyprawa z przemiłymi ludźmi. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać i porozmawiać o Komedzie, jego muzyce i jego ostrowskich przygodach. W końcu to tu, w naszym Ostrowie, narodził się jego jazz. Polecam serdecznie podróże „Komedą” – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Pociąg „Komeda” będzie kursował każdego dnia, rozpoczynając bieg o 11.32 z Poznania, by o 13.06 dotrzeć na ostrowski dworzec, skąd wyruszy do stacji końcowej w Odolanowie. O 14.24 będzie można wyruszyć nim z Ostrowa w drogę powrotną do stolicy Wielkopolski.

Przed budynkiem dworca kolejowego w Ostrowie od piątku można obejrzeć wystawę poświęconą właśnie Krzysztofowi „Komedzie” Trzcińskiemu zatytułowaną „Komeda. Pociąg do jazzu”.

Autorem scenariusza ekspozycji jest Tomasz Wojciechowski, który przygotował go w konsultacji z Tomaszem Lachem, synem Zofii Komedowej, żony Krzysztofa Komedy. Oprawę graficzną stworzył Konrad Moszyński, autor m.in. muralu z wizerunkiem Krzysztofa Komedy, który można oglądać wychodząc z ostrowskiego dworca.

Posłuchaj, co mieszkańcy Ostrowa sądzą o muralu z wizerunkiem pianisty

Wystawa wkrótce będzie dostępna także w wersji cyfrowej. Będą mogli się z nią zapoznać pasażerowie pociągu „Komeda”, ponieważ zostanie wyświetlona na ekranach zamontowanych w wagonach tego składu. Będzie to możliwe dzięki współpracy Ostrowa z władzami PKP i Kolejami Wielkopolskimi. Jak informują przedstawiciele miasta, „w kolejnych miesiącach pasażerowie pociągu Komeda będą mogli oglądać także inne prezentacje opowiadające o związkach Krzysztofa Komedy z Ostrowem Wielkopolskim”.

Wkrótce mamy poznać kolejne niespodzianki związane z obchodami 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy. Jednym z nich ma być neon zdobiący mural z wizerunkiem artysty.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick