Kolejny samorząd zapowiada zwolnienie branży gastronomicznej z podatku

2
Fot. Pixabay, grafika: wlkp24.info
Pleszewscy radni będą głosować w czwartek nad uchwałą zwalniającą właścicieli lokali gastronomicznych z części opłaty na sprzedaż napojów alkoholowych. To kolejny po Ostrowie Wielkopolskim samorząd, który ogłosił taki zamiar.

W poniedziałek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek oraz Jakub Paduch w imieniu radnych Koalicji Obywatelskiej ogłosili, że przygotowali projekty uchwał pozwalające zwolnić właścicieli lokali gastronomicznych z opłaty na sprzedaż napojów alkoholowych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Przedsiębiorcy będą zwolnieni z części opłaty za koncesję alkoholową?

W projekcie członków KO znajdujemy informację o całkowitym zwolnieniu z opłaty, w krótkiej informacji przekazanej przez prezydent za pośrednictwem fanpage’a czytamy o zwolnieniu z części opłaty za koncesję alkoholową w 2021 roku. “Zapisy ustawy pozwalają jedynie na zwrot części opłaty, którą przedsiębiorcy wnieśli jednorazowo (wszystkie 3 raty) do 31 stycznia – w tym przypadku chcemy zwrócić drugą i trzecią ratę. Tych, którzy wpłacili wyłącznie pierwszą ratę chcemy zwolnić z pozostałych dwóch – wyjaśniła.

Władze Pleszewa poszły tą samą drogą. Burmistrz Arkadiusz Ptak poinformował o zwolnieniu właścicieli restauracji i pubów z części opłaty, a mianowicie z pierwszej z rat wniesionej do 31 stycznia 2021 roku. “Jeśli opłatę wniesiono za cały rok – zwrócona zostanie proporcjonalnie 1/3 opłaty. Choć w ten sposób możemy pomóc pleszewskim przedsiębiorcom, których biznesy nadal nie mogą funkcjonować” – informuje.

Burmistrz w rozmowie z Telewizją Proart podkreślił, że nie wyklucza przedłużenia ulgi o kolejne raty. – Przyglądamy się obecnej sytuacji. Jeśli będą głosy od przedsiębiorców, to pochylimy się, być może nad zwiększeniem ulgi – wyjaśnia Arkadiusz Ptak. Z części opłaty zostanie zwolnionych ponad 20 podmiotów na łączną sumę od 50 do 60 tys. zł.

To jeden z nielicznych przypadków, kiedy prawo może działać wstecz. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, który trafi na biurka radnych, “jest ono dopuszczalne wyjątkowo wtedy, gdy dotyczy przyznania praw, a nie nałożenia obowiązków”.

Przygotowana uchwała czeka, aż zajmą się nią radni. Najbliższą sesję zaplanowano na czwartek 4 lutego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

 1. Dziennik Ustaw
  Dz.U.2020.1842 t.j. | Akt obowiązujący
  Wersja od: 26 stycznia 2021 r. do: 11 lutego 2021 r.
  Art. 31zzca. [Możliwość wprowadzenia zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży bądź przedłużenia terminu na jej wniesienie]
  1. 203 Rada gminy może, w drodze uchwały, zwolnić z opłaty, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, należnej w 2020 r. lub w 2021 r. lub przedłużyć termin na jej wniesienie.
  2. 204 W przypadku zwolnienia z opłaty, rada gminy, w uchwale, o której mowa w ust. 1, może przyznać zwrot określonej części opłaty pobranej od przedsiębiorców, którzy wnieśli jednorazowo opłatę:
  1) za rok 2020 w terminie do dnia 31 stycznia 2020 r.;
  2) za rok 2021 w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r.
  3. 205 Termin wniesienia opłaty należnej w:
  1) 2020 r. może zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2020 r.;
  2) 2021 r. może zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r.
  4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
  To jak to jest, ustawa mówi o możliwości zwolnienia z opłat, a pani prezydent twierdzi, że tylko z części? A może spytać prawników?

  • Jak czytam z tego artykulu i poprzednich to Radny Jakub Paduch tutaj ma racje i mozna zwalniac z calosci. Chyba trzeba przewietrzyc Urzad Miasta i wpuscic mlodsze prawnicze glowy do glosu. Mam nadzieje ze Prezydent Beata Klimek i Burmistrz Arkadiusz Ptak zdecyduja sie jednak poprzec zwolnienie w calosci.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick