DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kolejny samorząd zapowiada zwolnienie branży gastronomicznej z podatku

W poniedziałek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek oraz Jakub Paduch w imieniu radnych Koalicji Obywatelskiej ogłosili, że przygotowali projekty uchwał pozwalające zwolnić właścicieli lokali gastronomicznych z opłaty na sprzedaż napojów alkoholowych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Przedsiębiorcy będą zwolnieni z części opłaty za koncesję alkoholową?

W projekcie członków KO znajdujemy informację o całkowitym zwolnieniu z opłaty, w krótkiej informacji przekazanej przez prezydent za pośrednictwem fanpage’a czytamy o zwolnieniu z części opłaty za koncesję alkoholową w 2021 roku. „Zapisy ustawy pozwalają jedynie na zwrot części opłaty, którą przedsiębiorcy wnieśli jednorazowo (wszystkie 3 raty) do 31 stycznia – w tym przypadku chcemy zwrócić drugą i trzecią ratę. Tych, którzy wpłacili wyłącznie pierwszą ratę chcemy zwolnić z pozostałych dwóch – wyjaśniła.

Władze Pleszewa poszły tą samą drogą. Burmistrz Arkadiusz Ptak poinformował o zwolnieniu właścicieli restauracji i pubów z części opłaty, a mianowicie z pierwszej z rat wniesionej do 31 stycznia 2021 roku. „Jeśli opłatę wniesiono za cały rok – zwrócona zostanie proporcjonalnie 1/3 opłaty. Choć w ten sposób możemy pomóc pleszewskim przedsiębiorcom, których biznesy nadal nie mogą funkcjonować” – informuje.

Burmistrz w rozmowie z Telewizją Proart podkreślił, że nie wyklucza przedłużenia ulgi o kolejne raty. – Przyglądamy się obecnej sytuacji. Jeśli będą głosy od przedsiębiorców, to pochylimy się, być może nad zwiększeniem ulgi – wyjaśnia Arkadiusz Ptak. Z części opłaty zostanie zwolnionych ponad 20 podmiotów na łączną sumę od 50 do 60 tys. zł.

To jeden z nielicznych przypadków, kiedy prawo może działać wstecz. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, który trafi na biurka radnych, „jest ono dopuszczalne wyjątkowo wtedy, gdy dotyczy przyznania praw, a nie nałożenia obowiązków”.

Przygotowana uchwała czeka, aż zajmą się nią radni. Najbliższą sesję zaplanowano na czwartek 4 lutego.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • Z
    zainteresowany

    środa, 3 lutego, 2021

    Dziennik Ustaw
    Dz.U.2020.1842 t.j. | Akt obowiązujący
    Wersja od: 26 stycznia 2021 r. do: 11 lutego 2021 r.
    Art. 31zzca. [Możliwość wprowadzenia zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży bądź przedłużenia terminu na jej wniesienie]
    1. 203 Rada gminy może, w drodze uchwały, zwolnić z opłaty, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, należnej w 2020 r. lub w 2021 r. lub przedłużyć termin na jej wniesienie.
    2. 204 W przypadku zwolnienia z opłaty, rada gminy, w uchwale, o której mowa w ust. 1, może przyznać zwrot określonej części opłaty pobranej od przedsiębiorców, którzy wnieśli jednorazowo opłatę:
    1) za rok 2020 w terminie do dnia 31 stycznia 2020 r.;
    2) za rok 2021 w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r.
    3. 205 Termin wniesienia opłaty należnej w:
    1) 2020 r. może zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2020 r.;
    2) 2021 r. może zostać przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r.
    4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
    To jak to jest, ustawa mówi o możliwości zwolnienia z opłat, a pani prezydent twierdzi, że tylko z części? A może spytać prawników?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz