DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kolejny proekologiczny krok szpitala w Wolicy. Porozumienie z HEAL Polska podpisane

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy podpisał porozumienie z organizacją HEAL Polska.

W ostatnich dniach w Wolicy trwała konferencja klimatyczna dla „zielonych szpitali” w ochronie klimatu i środowiska. Do tej grupy zalicza się szpital w Wolicy. W środę dyrekcja placówki podpisała porozumienie z organizacją non-profil HEAL Polska. – Każde działanie proekologiczne jest działaniem ekonomicznie oszczędnościowym. Zaczęliśmy przeliczać emisję gazów cieplarnianych i są to olbrzymie ilości. Sami byliśmy zdziwieni. Efektem naszych działań proekologicznych jest ekwiwalent 5553 drzew zasadzonych rocznie – mówił Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy.

Według danych, opieka zdrowotna odpowiada za 4,4% emisji dwutlenku węgla do atmosfery na świecie. 10% wszystkich chorób smogu i 9% wszystkich chorób układu oddechowego związanych z cząstkami stałymi można przypisać emisji dwutlenku węgla w branży opieki zdrowotnej. Gdyby opieka zdrowotna była państwem, byłaby piątym największym na świecie źródłem emisji gazów cieplarnianych. – Szpital leczy w większości choroby, które w większości mają efekt przyczynowo-skutkowy z tego jak żyjemy, jaki tryb życia prowadzimy i w jakim środowisku żyjemy. Szpital musi też zadbać o pacjenta w inny sposób. Jeśli wróci do swojego środowiska to żeby wracał do czystego środowiska. Szpital musi zadbać o to, by nie emitował dwutlenku węgla, dbał o właściwą selekcję śmieci, żeby zadbał o szeroko rozumiany recykling. Jeśli będziemy żyli w czystszym środowisku to mniej z nas będzie wymagało leczenia w szpitalu – podkreśliła dr n.med. Ewa Zalc-Budziszewska, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa szpitala w Wolicy.

Organizacja non-profit HEAL Polska analizuje wpływ środowiska na zdrowie publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli i obywatelek Unii Europejskiej. – Mamy nadzieję, że to porozumienie, w którym zobowiązujemy się do tego żeby współpracować, wzajemnie wspierać się merytorycznie, da nam szansę do wzmocnienia wzajemnie swoich działań – dodała Weronika Michalak, dyrektor HEAL Polska.

Podczas tegorocznej konferencji podpisano także apel przedstawicieli sektora zdrowia dotyczącego działań na rzecz zdrowia w obliczu zmiany klimatu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz