DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kolejne akcenty jazzowego jubileuszu: Dominic Miller i Nula Stankiewicz

119. edycja „Jazz w muzeum”

3 czerwca 2019

Kino Komeda w Ostrowie Wielkopolskim

Dominic Miller & Band

Dominic Miller – gitara

Nicolas Fiszman – gitara basowa

Miles Bould – perkusja

Dominic Miller urodził się w 1960 r. w Buenos Aires w rodzinie Amerykanina i Irlandki. W wieku 15 lat zaczął uczyć się gry na gitarze by później kontynuować studia w Berklee College w Bostonie i w Guildhall School of Music w Londynie.

Stał się uznanym gitarzystą popowym, klasycznym i jazzowym z blisko 40 letnim doświadczeniem. Ale większość osób kojarzy go jako „gitarzystę Stinga”, gdyż artyści ci pracują ze sobą od blisko 30 lat. Współpracę ze Stingiem rozpoczął od albumu „The Soul Cages” (1991 r.) i od tej pory jest jego stałym współpracownikiem nagrywając łącznie 13 albumów. To również grubo ponad tysiąc koncertów. Dominic Miller jest współkompozytorem utworu „Shape of My Heart”, jednego z największych przebojów Stinga. Sting o Dominicu wypowiada się, że „to moja prawa i lewa ręka w zespole”.

Dominic Miller cieszy się również sławą wybitnego muzyka sesyjnego. Poczynając od końca lat 80 tych wziął udział w nagraniu około 200 płyt wielu sławnych wykonawców jak Phil Collins, Manu Dibango, Paul Young, Luciano Pavarotti, The Pretenders, Tina Turner, Boyzone, Youssou N’Dour, Chris Botti, Mariza, Peter Gabriel, Bryan Adams, Sheryl Crow, Rod Steward czy Pat Metheny. Oprócz tego prowadzi niezwykle skutecznie swoją solową karierę, mając na swoim koncie nagranych 9 autorskich albumów. Najnowszy album nosi tytuł „Silent Light” i został wydany przez słynną wytwórnie ECM Manfreda Eichlera, która sama w sobie jest symbolem najwyższej jakości.

Nula Stankiewicz – śpiew

Janusz Strobel – gitara klasyczna, aranżacje

Paweł Pańta – kontrabas

Cezary Konrad – perkusja

Mariusz „Fazi” Mielczarek – saksofony, flet

Nula Stankiewicz (wcześniej występująca jako Anna Stankiewicz) to artystka znana przede wszystkim w kręgach piosenki literackiej. Zadebiutowała jako laureatka kilku konkursów poezji śpiewanej, między innymi Przeglądu Piosenki Francuskiej G. Brassensa w Warszawie czy Ogólnopolskiego Festiwalu „Sing Jazz Blues” w Białymstoku,  ale szybko odkryła, że konkursy nie są zadawalającą ją formą. Występowała w wielu składach, ale od kilkunastu niemal lat, na stałe współpracuje z Januszem Stroblem. W 2013r. wspólnie stworzyli dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek” (21 piosenek do słów Jonasza Kofty i Jana Wołka z muzyką Janusza Strobla, śpiewane przez Nulę Stankiewicz).  Cechą charakterystyczną Nuli jest zachowanie poetyckości i subtelności, w połączeniu z jazzowymi aranżacjami muzyków, z którymi współpracuje. Ta kompilacja to znak firmowy artystki. Obecnie dla Nuli piosenki piszą Jan Wołek, Magda Czapińska. Nula Stankiewicz w swoim dorobku fonograficznym ma również udział w płycie „W hołdzie wolności” (2015) oraz „Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie” (2009).

W marcu 2017 r. minęło 20 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej, więc Nula i Janusz Strobel opracowali recital o dość przewrotnym tytule „Byle nie o miłości”. Tymczasem – jak się okazuje – wszystkie piosenki traktują właśnie o miłości. W czasie koncertów oprócz muzyki pojawiają się na ekranie fragmenty wywiadów z Osiecką, które stają się łącznikiem pomiędzy śpiewanymi piosenkami w zupełnie nowych aranżacjach. Na koncert składa się kilkanaście utworów co wraz z pojawiającymi się pomiędzy nimi  wypowiedziami Agnieszki Osieckiej, daje piękny obraz twórczy  i osobowościowy naszej nieżyjącej już Poetki.

źródło: materiały organizatora koncertu

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz