Kolarz z Jarocina najaktywniejszym uczestnikiem Tour de Pologne

0
Pochodzący z Jarocina zawodowy kolarz Maciej Paterski może mieć powody do radości. W zakończonym właśnie 77. Tour de Pologne zajął 100. miejsce w klasyfikacji generalnej, ale zdecydowanie bardziej cenne jest zwycięstwo w zestawieniu najaktywniejszego zawodnika, które utrzymał przez pięć etapów wyścigu dookoła Polski.

Maciej Paterski pochodzący z Jarocina został najaktywniejszym kolarzem zakończonego właśnie 77. Tour de Pologne. W tegorocznym cyklu World Tour było to wydarzenie – jak powiedział organizator Czesław Lang – „pilotażowe” i zostało bardzo dobrze ocenione przez sędziów.

CZYTAJ: Powrót króla! Arged BM Slam Stal w fazie grupowej FIBA Europe Cup [WIDEO]

Kolarstwo powoli odradza się po lockdownie związanym z koronawirusem, a wraz z tym odrodzeniem z bardzo dobrej strony pokazał się Maciej Paterski – wychowanek jarocińskiego klubu UKS Trójka Jarocin, który wygrał klasyfikację na najaktywniejszego kolarza zawodów.

Najważniejsza impreza kolarska w Polsce w tym roku liczyła pięć etapów. Paterski wystartował z numerem 216 i był jednym z 7 zawodników reprezentacji Polski. Choć wcześniej dał się poznać jako bardzo dobry góral, w tym roku powalczył o granatową koszulkę najaktywniejszego zawodnika. Zdobył ja już na I etapie i utrzymał do samego końca 77. edycji Tour de Pologne. W klasyfikacji generalnej zajął natomiast 100. miejsce, ale ten ranking nie był dla niego najważniejszy.

Maciej Paterski pierwsze kroki w kolarstwie stawiał w UKS Trójka Jarocin. Od 2010 występuje jako zawodowy kolarz. Od 2009 roku przez cztery sezony ścigał się w World Tourze w barwach włoskiej grupy Liquigas, by następnie zmienić klub na polską grupę prokontynentalną CCC Polkowice.

CZYTAJ: LOGinLAB 2020 już w najbliższy weekend! Sprawdź, co się będzie działo w Krotoszynie!

Dziesięć razy reprezentował Polskę na mistrzostwach świata. Sześciokrotnie rywalizował w największych Tourach (trzy razy w Vuelta a Espana, dwa razy w Giro d’Italia i raz w Tour de France). Ukończył wszystkie z nich. Dwukrotnie zwyciężył też w klasyfikacji na Najlepszego Górala wyścigu Tour de Pologne w latach 2014-2015. Wygrał także 7 etapów wyścigów najwyższej kategorii rangi World Tour.