Kleszcze w natarciu

1
Przełom maja i czerwca to czas, kiedy są najbardziej aktywne. Te niepozorne pajęczaki przenoszą wiele chorób, wśród których najgroźniejszą jest bolerioza. Mowa o kleszczach. Jak się przed nimi uchronić? Co zrobić, gdy odkryjemy miejsce ukąszenia? Instrukcja w tekście poniżej i materiale wideo.

– Najważniejsze by nie wyciągać kleszcza palcami – mówi Katarzyna Burchart-Adamczyk, specjalista chorób zakaźnych. Do tej czynności najlepiej wybrać pęsetę lub specjalne szczypce, które można kupić w aptece.

Jeśli mamy problem z wyciągnięciem kleszcza, trzeba zgłosić się do lekarza. Co zrobić by kleszcz nie miał szans dostać się bezpośrednio do naszej skóry? Tutaj kluczowe jest odpowiednie ubranie i obejrzenie całego ciała po spacerze w lesie czy parku. Jeśli bardzo boimy się kleszczy można zaopatrzyć się w specjalne środki odstraszające kleszcze.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Już lepiej chyba się zgłosić do weterynarza – bo w Ostrowie w szpitalu lekarz dziecku kleszcza na głowie dłubał igłą !!! A pincety szpitalne (są płaskie na końcu) zgniatają robala co chyba nie jest dobrym pomysłem.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick