Kino Komeda kończy działalność. Koniec pewnej epoki w Ostrowie

24
Widmo złej przyszłości Kina Komeda rozciągało się od dłuższego czasu, ale wszyscy mieli nadzieję, że kryzys uda się przetrwać. Niestety, ostrowskie kino oficjalnie kończy działalność. Informację potwierdziły nam władze Ostrowa Wielkopolskiego. Kino, które rozpoczęło funkcjonowanie w 1996 roku, zostało właśnie pokonane przez powstające nowoczesne kino przy ul. Kaliskiej oraz przez epidemię koronawirusa.

Pokolenia pamiętają Kino Komeda jako jedno z niewielu miejsc dla kinomaniaków w Ostrowie Wielkopolskim. Powstało w lipcu 1996 roku, a jego otwarcie było nie lada wydarzeniem. Od 2012 roku wyświetlało filmy w technologii cyfrowej 3D. Kino Komeda swoją nazwę dzierżyło od nazwiska słynnego kompozytora Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, który ukończył ostrowskie gimnazjum i to właśnie w tym mieście odkrył swoją miłość do jazzu.

Niestety, ciemne chmury zaczęły gromadzić się nad ostrowskim kinem, gdy w Kaliszu powstało kino sieci Helios. Już wtedy większość mieszańców miasta wolało nadłożyć kilometrów, aby skorzystać z najnowszej technologii kinematografii. Kolejnym “policzkiem” dla Komedy był fakt, że Helios zamierza pojawić się także w ostrowskiej galerii.

CZYTAJ TEŻ: “To jest temat rzeka” – kto skazał Kino Komeda na pożarcie?

Gwoździem do trumny wydaje się być epidemia koronawirusa, która całkowicie zamknęła drzwi Komedy dla mieszkańców Ostrowa i okolicznych miejscowości. Właśnie podjęto ostateczną decyzję: Kino Komeda kończy działalność. Niezwykle smutną informację potwierdził Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa. – Wybiegając w przyszłość trzeba poza sercem, które zwłaszcza w tej branży kulturalnej bije po stronie Kina Komeda, kierować się także rozumem i decyzjami racjonalnymi. Od 1 stycznia 2021 roku kino w takiej formie, jakiej było do tej pory, przestanie istnieć. Nie ma co ukrywać i chyba wszyscy mieszkańcy miasta się z tym zgodzą, że wszyscy chcemy iść do kina, w którym usiądziemy w wygodnym fotelu, gdzie zimą sale są ogrzewane, a latem klimatyzowane, gdzie jest dobry dźwięk. W tym momencie mierząc to skalą ewentualnego nakładu finansowego, trzeba by w to miejsce zainwestować. Ciężko mierzyć się z tym, co nastąpi w roku 2021, czyli z otwarciem multipleksu w Ostrowie – wyjaśnia wiceprezydent.

Wiceprezydent wskazuje, że dużym problemem była tu struktura własnościowa budynku, która uniemożliwiała pozyskanie środków zewnętrznych na remont kina. Sebastian Górski zapewnia, że wszyscy pracownicy kina są jeszcze w tej chwili wciąż zatrudnieni w Ostrowskim Centrum Kultury i władze nie chcą nikogo zwolnić. – Szukamy rozwiązań także w kontekście tego, że pewną działalność kina miejskiego będziemy chcieli przywrócić pod adres Wolności 2, czyli Ostrowskiego Centrum Kultury – dodaje Górski.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

24 KOMENTARZE

  • 14
   7

   komuna się kończy….w Ostrowie stanowczo za późno!!

 1. 44
  6

  Niestety – dyrekcja tego kina już dawno powinna zostać zmieniona. Tam od dawna powinien rządzić ktoś młody z pomysłami – nie tylko do układania repertuaru i czekaniu na emeryturę. Kino dzisiaj to nie tylko film, to wiele innych wydarzeń, klimatyczne miejsca i promocje. Tego nie zrobiono, bo klepano się po plecach.

  • 15
   26

   Nieprawda. Dyrekcja działała bardzo aktywnie. Pani dyrektor osobiście promowała repertuar w mediach społecznościowych. Jak na skromne możliwości samorządowego kina robiono naprawdę dużo.

 2. 26

  Mam nadzieje ze nie bedzie tak stalo bezczynnie i inne wydarzenia kulturalne po pandemii beda tam promowane! Rzadko ktore kino ma podest do występów.

 3. 16
  2

  Ciekawe jak nowa hala wpłynie na funkcjonowanie OCK. Rachunek ekonomiczny może być powodem przeniesienia wielu imprez do hali. Takie mało ciekawe czasy dla kultury nastały…..

  • A co ma do tego tak zwana komuna jak była pobudowane jako rozrywka dla ludzi a nie mauzoleum ,może po wyklarowaniu się stanu zdrowotnego ruszy od nowa ,czas pokaże.

 4. 35
  2

  Kino KOMEDA, a raczej jego włodarze sami sobie na to zapracowali. Wiele filmów nawet nie było tu puszczanych i trzeba było jechać do Kalisza. Wstyd żeby 70 tysięczne miasto nie potrafiło zadbać o utrzymanie jednego kina. Dobrze że powstaje nowe bo byśmy byli skazani na wycieczki żeby obejrzeć jakiś fajny film. Ten upadek jest niestety smutny bo budowano to kino chyba dłużej niż istniało a ten proces trwał już kilka lat i nic nie robiono ku lepszemu. Po prostu wstyd.

  • 12

   Potwierdzam. Wiele razy nawet rozmawiałem z dyrektorką o tym, a ona twierdziła, że nikt by na te filmy i tak nie przyszedł. Filmy często z czołówki box office były puszczane miesiące po premierze lub wcale. Pozostawał Kalisz.

 5. 8
  15

  Smutne ale prawdziwe – taki los kultury za ,, dobrej zmiany ” – Pani Dyrektor Kina – i tak długo pretrwała i dużo zrobiła dla kultury – ale bez wsparcia finansowego – i nowych technologii – niewiele można zrobić samemu !.

  • 3
   2

   Szefowa Kina KOMEDA od lat robiła bardzo wiele. Oczywiscie, wymiernych efektow trudni szukać w kinie jednosalowym. Wszystkie propozycje filmowe były zawsze zaplanowane w oparciu o potrzeby ostrowskiego widza. Nie sposob zagrac wszystkich premier w jednym terminie, na jednej sali. Faktem jest, ze poprzedni włodarze miasta nie dołożyli odpowiednich starań, by wyprostowac zagmatwane kwestie wlasonosciowe, co w rezultacie zwiazalo rece na poziomie inwestycyjnym i infrastrukturalnym. Jednym słowem, problem tkwi u podstaw, a nie w tym co dziś kazdy może zobaczyć. Trzeba patrzeć szerzej. Szefowa kina jest najlepszą kiniarką w naszym miescie. I dluuugo trzeba bedzie czekać na kogoś z jej pasją i wiedzą! Brawo Pani Ewo!

 6. 20
  2

  A ja mam inne pytania: pan wiceprezydent poinformował nas o zamknięciu kina Komeda. To poważny krok. A co na to Rada Miejska? Może jakieś stanowisko przedstawi przewodniczący komisji edukacji, kultury i spraw społecznych, jak tylko oderwie się od tych czapek i laptopów które zbiera dla potrzebujących.Po coś go w końcu wybrali mieszkańcy? W Kinie Komeda oprócz seansów filmowych miało miejsce wiele innych niż filmy wydarzeń kulturalnych. Panie Matyśkiewicz, może choć jedno zdanie? Czy wy już na głucho przyklaskujecie wszystkim pomysłom władzy?

 7. 9
  2

  Ja też uważam że to zależy od zarządzania, brakło haryzmy pomysłów i “życia”. Myślę, że Sebastian Górski by rozkręcił to miejsce tak jak OCK. No ale… Jest to świetne miejsce koncertowe a i knajpka bluesowa by się przy tym utrzymała

  • 18
   1

   a w jakiż to sposób SG rozkręcil ock? co zrobil takiego czego nie bylo wczesniej poza bardzo umiejętnym lansowaniem siebie samego?

 8. Ogłoszenie tak ważnej decyzji na facebooku to policzek dla całej rady miejskiej. Z byle powodu nawet w ciężkich pandemicznych czasach zwołuje się konferencje prasowe, a tu nikt nie miał odwagi spojrzeć ludziom w oczy? Czy nowy zastępca od kultury został powołany żeby “gasić światło” ? Najpierw przyklepał obcięcie budżetu na kulture, teraz zamknięcie kina. Świetny bilans.

  • Przecież ta nasza królowa z ul. Uroczej ma Radę tam, gdzie może klient majstra pocałować. Po co jej opinia Rady? Ma 122 głosów to idzie na skróty.Mieszkańcy chyba widzą, kto tu rządzi. Środowiska kultury latami domagały się remontu i unowocześnienia kina, w końcu pojawiło się 3D. Radni wołali o windę dla niepełnosprawnych… No i patrzcie państwo, jednym ruchem prezydent ucięła sprawę. Zarządziła koniec kina i szlus. Stary ,sypiący się basen rozwaliła i w jego miejsce pobudowała nowy, bo ludzie tak chcieli, a o kino nawet nie spytała, ani mieszkańców, ani radnych. Chyba wzorowała się na najsłynniejszym gospodarzu domu z Alternatywy 4. Stanisław Anioł zbierał mieszkańców i oznajmiał- nie bedzie teatru, bedzie chór. I już.

 9. Pamiętam ,jak mi się łezka w oku kręciła gdy zamykano kina Słońce i Roma gdzie za dzieciaka przeżywałem wiele cudownych emocji. Teraz Komeda…..i znowu troszkę żal,ale niestety,co byśmy tu pisali taka jest rzeczywistość.Teraz rację bytu mają tylko kina wieloekranowe i nic tego nie zmieni(czy to wygodniejsze fotele ,czy to windy dla niepełnosprawnych).A co niektórzy co wypisują tutaj problemy a to z repertuarem,a to inne,niech szczerze powiedzą ile to razy byli w Komedzie(czy to na gorącej premierze czy na starszym filmie) przy naprawdę przystępnych cenach.Mniejsza z tym.Mam tylko nadzieję,że budynek nie będzie niszczał i straszył,bo wydaję mi się że mozna tam zrobić naprawde fajne miejsce koncertowo-teatralne ku radości wszystkich:))))

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick