„To jest temat rzeka” – kto skazał Kino Komeda na pożarcie?

24
Informacja o budowie kina Helios przy ostrowskiej galerii handlowej ucieszyła większość mieszkańców. Nareszcie skończą się wycieczki do sąsiedniego Kalisza, by tam skorzystać z oferty kinowej i z nowoczesnych, kinowych sal z wygodnymi fotelami. Ciemne chmury zebrały się nad ostrowskim kinem Komeda. Niewiadomo co stanie się z 24-letnim miejscem dla kinomaniaków, a nawet samym budynkiem.

Kino Komeda miało swoje oficjalne otwarcie 13 lipca 1996 roku. Było to wtedy nie lada wydarzenie. Przestronna sala z miejscami dla 400 osób. Kino prosperowało dobrze, jednak w okolicy zaczęły pojawiać się sieciowe multikina znacznie bardziej przyciągając nie tylko mieszkańców Ostrowa, ale okolicznych miejscowości.

W stycznia 2019 roku w Ostrowie gruchnęła wiadomość, że nowoczesne kino powstanie. Ma należeć do sieci Helios, a pierwsze filmy zostaną zaprezentowane jeszcze w 2020 roku. – Od lat dążyliśmy do tego, aby kino u nas powstało. Nareszcie się udało i to dla naszych klientów duża ulga, że nie będą musieli jeździć do sąsiednich miast – mówiła Aneta Goryś, menager galerii Ostrovia. Mury kina Komeda zadrżały w posadach i zaczęto zadawać sobie pytanie: Co stanie się z tym miejscem?

Żalu nie kryje Ewa Smolińska, kierująca ostrowskim kinem. – Słyszymy głosy, że u nas nie można obejrzeć większości nowych filmów. Pragnę zaznaczyć, że rocznie gramy około 160 tytułów – wyjaśnia Smolińska.

Środowisko związane z kinem Komeda nie kryje jednak żalu także do samorządu, którego bierność jest w ogromne mierze odpowiedzialna za porażkę kina i skazanie jej na pożarcie przez ogólnopolską konkurencję. – Będziemy musieli się poważnie zastanowić nad przyszłością kina, ale i samego budynku. Pomysłu nie ma, bo trzeba powiedzieć uczciwie, że takiego pomysłu nie było przez lata w Ostrowie – mówi Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Czy Waszym zdaniem kino Komeda powinno zostać całkowicie zamknięte? Czy sala kinowa mogłaby mieć inne zastosowanie?

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

24 KOMENTARZE

 1. Multikino, które powstało w Słupsku doprowadziło do zamknięcia największego w swoim czasie kina na wybrzeżu, kina Millenium. Dziś jest w nim Biedronka. Taki znak czasu.

 2. Pani Dyrektor. a Ostatni „Terminator ” Był ? Proszę mi powiedzieć ile seansów filmu ” Marsjanin ” Było ? Ja pani powiem, Jeden seans ! w poniedziałek i to dzięki głosowaniu. Poza tym słaba jakoś filmów 3 D, Mad Maxa nie szło oglądać.

 3. Może pomyśleć nad czymś na wzór Kina Malta z Poznania? Puszczanie filmów innych niż te TOP, czasem starsze, dla odświeżenia. Narzekać zawsze można ale prawdą jest, że kino Komeda przez lata nic nie robiło nowego, nawet w reklamę nie inwestowało. Korzystało z monopolu lokalnego. Teraz czas aby ruszyć głową i postarać się utrzymać widzów lub przyciągnąć innych.

 4. Wielu Ostrowian jeździło do multikin w Kaliszu od lat i jakoś nie szkodziło to istnieniu kina Komeda, więc budowa Heliosa w Ostrowie będzie dla nich dużym plusem. Skoro od lat trzeba było jeździć, to dalsze jeżdżenie na filmowe nowości nie powinno w niczym Komedzie zaszkodzić.

 5. A ja myślę, że można nadal wyświetlać tutaj filmy (będą tańsze niż w Heliosie), i organizować więcej przedstawień, spektakli… itp.

  • Zgadzam się w Ostrowie brakuje teatru po co jezdzi się do Kalisza tytuly „Szalone nozyczki” czy „Mayday” przyciągnęłyby tłumy!

 6. Pani Dyrektor ,co to jest za kino które „wałkuje” 2 – 3 dziennie przez tydzien jeden tytuł ??? I poza tym nic innego ???

 7. „My potrafimy w ciągu roku zagrać ok 160 tytułów to proszę sobie to przeliczyć (hyhy) ile wychodziłoby na dzień” Policzyłem 0,4 tytułu na dzień…. nadal nie rozumiem sensu tej wypowiedzi.

  • Bardzo dobra myśl naprawdę teatr w Ostrowie by się przydał. natomiast nie straszmy cenami w Heliosie myślę, że będą mniejsze niż w Komedzie, a zysku nie przynosi wysoka cena biletów tylko frekwencja w kinie , a tą jakby pani dyrektor nie wiedziała powoduje repertuar i wiele nowości.Serdecznie pozdrawiam. i jeszcze raz polecam w Komedzie Teatr od czasu do czasu operetka , aw Heliosie dobre filmy.

 8. Panie Górski. Dlaczego pan nie wymyślił żadnego pomysłu na kino? Należało podnieść jakość usług, kiedy pan był dyrektorem. Obecnie, gdy powstała wizja nowego kina w Ostrowie, pan już się zastanawia nad przeznaczeniem budynku w przyszłości. Nie dopuszcza pan myśli, że kino Komeda nadal będzie funkcjonować? Należy wspomóc kierownika kina, dyrektora OCK w walce o widza!!! Repertuar i ceny biletów – tym kierują się głównie widzowie. Do kultury należy dopłacać.

 9. Mam nadzieję że Komeda przetrwa po początkowym boomie na nowe kino, bo ceny w Heliosie są zdecydowanie wyższe ,tylko nie można mielić cały czas jednego filmu przez tydzień a wypowiedzią Pani dyrektor że tylko 160 filmów zagościło na ekranie Komedy upoważnia do zmienienia stanowiska

 10. Świetnym przykładem jest kino MUZA w Poznaniu. Wiele kin poznańskich po powstaniu multipleksów padło – jak np kino Wilda, w którym także jest Biedronka i myślę, że to jedna z większych porażek miasta. Natomiast doskonale poradziła sobie z kryzysem MUZA. Aktualnie jest na topie, organizują mnóstwo festiwali co roku, kino przeszło gruntowny remont i co najwazniejsze nie próbuje udawać multipleksu tylko tworzy doskonały klimat kameralnego miejsca spotkań. Wyświetlane są tam filmy nie z pierwszych czołówek, choć i takie się zdarzają. Aktualnie nominowane zostało do nagrody Property Design Award w kategorii „Design – Wnętrza: Obiekty Publiczne”. Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć inspirację do zmian, nawet jeśli się samemu nie ma na to pomysłu. Od kiedy mieszkam w Ostrowie (8 lat) to kino nie zaoferowało nic, aby skusić do siebie widownię. Przykre.

 11. Tak przy okazji ,jakiś remont i winda dla seniorów .Byłam kiedyś w kinie było dużo osób starszych z problemami ruchowymi ,musieli wdrapać się po schodach na szczyt ,póżniej w zależności który mieli rząd w dół. Kino powinno być ogólnie dostępne i wygodny dostęp z miejscami dla inwalidów.

 12. Wiadomo że kina zarabiają więcej na popcornie niż biletach wiec tutaj szukałbym zysków lub walki z konkurencją ale do tego powinno mieć swój klimat. Swoją drogą pamiętam że budowali je chyba z 20 lat. Jako male dziecko znało się wszystkie zakamarki na budowie a jak otwarli to nigdy w nim nie byłem. Muszę się pospieszyć

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick