DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kierowco Wesołych Świąt! Pamiętaj o bezpieczeństwie

W tym okresie na drogach pojawi się więcej patroli ruchu drogowego. Częstsze kontrole prędkości, stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości kierujących – tak będą wyglądały święta dla policjantów ruchu drogowego.

Wielu z nas ruszy w podróż do swojej rodziny, aby święta Bożego Narodzenia spędzić z najbliższymi. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie. Apelujemy o spokojną i rozsądną jazdę. Oto kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

• Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Pamiętajmy o wymianie opon na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Przed jazdą trzeba sprawdzić poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrym pomysłem jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

• Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

• Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy

• Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci zgodnie z przepisami powinny być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

• Poruszając się pieszo poboczem, pamiętajmy o odblaskach  – może to być kamizelka, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka. Jeśli zadbamy o naszą widoczność na drodze, inni użytkownicy będą nas mogli dostrzec z dużo większej odległości, a to da im możliwość wcześniejszego i bezpieczniejszego ominięcia pieszego. Osoby, które poruszają się po drodze poza obszarem zabudowanym mają obowiązek nosić elementy odblaskowe.

• Apelujemy do wszystkich o spokojną, wyważoną i rozsądną jazdę. Najlepiej trzymać się zasady, że trochę wolniej znaczy o wiele bezpieczniej. Lepiej spóźnić się na spotkanie z rodziną niż w ogóle na nie dojechać.

Już od jutra rozpoczynamy działania pn. „Boże Narodzenie”. Na drogach w całej Polsce będzie więcej patroli policjantów ruchu drogowego. Będą oni widoczni na wylotówkach i trasach szybkiego ruchu, miejscach newralgicznych i tych, w których może dochodzić do łamania przepisów. Funkcjonariusze będą kontrolowali prędkość kierowców, a także stan techniczny samochodów i reagować w każdym przypadku łamania i bagatelizowania przepisów ruchu drogowego.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz