Kiedy zniknie smród z ostrowskiego wysypiska? Przedstawiono plan działania

15
Prezydenci miasta oraz prezes Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów przedstawili wyniki audytu, który został przeprowadzony na terenie ostrowskiego wysypiska. Przedstawiono plan działania na najbliższy rok. Pierwsze zmiany mają zostać wprowadzane już od 1 grudnia. Samorządowcy zapewniają, że spotkają się także z mieszkańcami Zacisza-Zębców oraz innych części miasta zainteresowanych problem odoru wydobywającego się z wysypiska.

Kiedy władze Ostrowa poinformowały o zmianie personalnej na stanowisku prezesa RZZO zapowiedziano także dokładny audyt i zapowiedziano zmiany. Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiono jego wyniki i plan działania na kolejne miesiące. – Audyt zgodnie z zapowiedziami został przeprowadzony w październiku, 6 listopada został przedstawiony podczas walnego zgromadzenia, a dziś rekomendację audytu i plan działania chcieliśmy przedstawić mieszkańcom – mówiła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Głównym wyzwaniem, z jakim musiała zmierzyć się nowa szefowa RZZO, był odór unoszący się nad Zaciszem-Zębców, a czasami nawet nad śródmieściem Ostrowa. Ten problem budzi wiele kontrowersji i jest przyczyną protestów ze strony mieszkańców domagających się podjęcia działań, aby go rozwiązać. – Posiadamy jasny plan. Audyt odnosił się do konfiguracji, instalacji i eksploatacji instalacji oraz emisji generowanych przykrych zapachów dla otoczenia. Zlokalizowaliśmy problemy, które powodują produkcję przykrego zapachu – mówił Mikołaj Kostka, zastępca prezydent miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Spalarnia w Ostrowie? Nowa prezes RZZO nie mówi “nie”

Według wyniku audytu problemy zostały zlokalizowane i są to: kompostownia reaktorowa/biostabilizacja, biofiltr kompostowni, odpady zgromadzone na placu magazynowym i kompostowni płytowej. A także zamknięta kwatera składowa, eksploatowana kwatera składowiska, sortowania odpadów zmieszanych, stacja pogodowa.

Przedstawiono także plan działania, ruchy, które muszą zostać poczynione, by zlikwidować problem zapachu unoszącego się nad częściami Ostrowa:

 • ograniczenie przyjmowania ilości odpadów,
 • ograniczenie magazynowania odpadów zawierających frakcję bio na zewnątrz,
 • uzupełnienie systemu oczyszczania powietrza z kompostowni o płuczkę,
 • modernizacja systemu odgazowywania kwatery 1/3,
 • zmiany w organizacji prac związanych z załadunkiem kompostowni,
 • usprawnienie przepływu powietrza przez materiał poddawany biostabilizacji i kompostowany w kompostowni,
 • doposażenie układu wentylacji i odpylania sortowni w biofiltr,
 • okresowe opróżnianie i czyszczenie zbiorników na odcieki i ścieki technologiczne oraz wody opadowe,
 • dążenie do zmiany systemu zbierania bioodpadów,
 • modernizacja strefy przyjęcia odpadów w sortowni,
 • zabudowa i hermetyzacja wejścia odpadów do kompostowni,
 • pozyskanie lokalizacji dla nowej kwatery składowiska
 • przeniesienie najbardziej uciążliwej działalności na inną lokalizację,
 • budowa elektrociepłowni i budowa biogazowni.

5 pierwszych kroków

 1. Wywóz dużej części zalegających odpadów do innej instalacji.
 2. Rozwój zaplecza RZZO – wniesienie gruntu o wartości 1,5 miliona złotych.
 3. Uzupełnienie systemu oczyszczania powietrza z kompostowni i płuczkę.
 4. System odgazowania eksploatowanej kwatery 1/3.
 5. Zmiana systemu zbierania bioodpadów.

Prezydent Klimek zapewnia, że pierwsze zmiany zaczną być wprowadzane już od 1 grudnia. Władze miasta i spółki zaplanowały także spotkania z mieszkańcami. Jak informują, “są otwarci na rozmowy i wszelkie uwagi oraz pomysły”.

Plan spotkań na najbliższe tygodnie

19.11 o godzinie 14.30 – spotkanie z komisją bezpieczeństwa i ochrony środowiska rady miejskiej.
20.11 o godzinie 11.00 – spotkanie z radą osiedla Zacisze-Zębców.
1.12. o godzinie 17.00 – spotkanie on-line z radą osiedla i mieszkańcami osiedla Zacisze-Zębców.

Zobacz zapis konferencji prasowej ws. audytu w RZZO

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

 1. 25
  2

  NAJLEPSZYM ROZWI AZANIEM-ZAMKNĄĆ TEGO ŚMIERDZIELA-WASZE WSZELKIE ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE TO STRATA CZASU I PIENIĘDZY. PRZEZ TYLE LAT NIC NIE ZROBILIŚCIE TYLKO POTRAFICIE RZĘDNE PODNOSIĆ I ZMIENIAĆ PREZESÓW A SMRÓD JAK BYŁ TAK JEST I WĄTPIĘ BY COŚ SIĘ ZMIENIŁO-OKOLICZNY LASEK ZAMIENILIŚCIE NA WIESZAKI DLA FRUWAJĄCYCH FOLII I REKLAMÓWEK A WYSTARCZYŁO POSTAWIC ODPOWIEDNIEJ WYSOKOŚCI OGRODZENIE Z DROBNEJ SIATKI . OSTRÓW -PRZYJAZDE MIASTO SMRODOWI-

 2. 5
  19

  Ludzie,to nie takie proste znaleźć lokalizację i wszystko wynieść ! Patrzę obiektywnie jako inżynier. Dajmy czas nowej Pani prezes, widać, że w porównaniu do poprzednika idzie z mocnym przytupem. Będzie dobrze 🙂

 3. 13
  3

  Mam pytanie, dlaczego odpady bio już nie wywozi się co dwa tygodnie tylko co miesiąc? Podobno powód jest prosty – o tej porze roku nie ścina się trawy. Na osiedlach też przecież może śmierdzieć.

  • 1
   3

   Dodam, że są mieszkania, które nie mają ogrodu, czyli śmieci bio generuje się cały rok tyle samo. 🙂
   Dziwne też, że stawka miesięczna jest taka sama w grudniu i w lipcu. No cóż, to są mądrzy ludzie, wiedzą co robią, zaufajmy im. 🙂

  • A kogo to? Jak ma śmierdzieć, to w całym mieście. Sprawiedliwie. No i jest szansa na śmierdzącą perłę samorządu, nikt nas nie dogoni. Do anty platfusa-pomyśl ile wtedy byśmy płacili wywożąc odpady do Kępna czy Jarocina, a ile dzisiaj? No i ciekawe, dlaczego na smród nie narzekają mieszkańcy Witaszyczek pod Jarocinem?

  • Właśnie a liście i byliny które usuwa się przed zimą bo do bio nie należy tylko trawa -chory pomysł że w tym okresie 1×w miesiącu.

 4. 7
  3

  Nie byloby tego syfu i smrodu, gdy nie upór Urbaniaka i Rady Miasta z 2011 i 2012 r. kiedy wpierdzielili do Ostrowa RZZO. To jest skandal, by do miasta zwozic smieci z okolicznych gmin i powiatow!

 5. 7
  1

  Wynika z tego, iż całe RZZO wraz z kwaterą jest źródłem smrodu. Zakład został źle zaprojektowany i wybudowany w oparciu o formułe „projektuj i buduj”, na bazie programu funkcjonalno-użytkowego opracowanego przez UM. Napisano, iż kwatera również powoduje emisje – jak ma się to do raportu o oddziaływaniu dla postępowania środowiskowego na podwyższenie rzędnych? Wynika z jego, że kwatera jest Ok i nic z niej nie śmierdzi. Pani prezydent na podstawie tego wydaje pozytywną decyzje środowiskową. Nonsens…

 6. 9
  2

  A mnie ciekawi stwierdzenie pani prezydent, że zostanie wywieziona duża część składowanych odpadów ze składowiska.
  To bardzo ciekawe.
  Może coś bliżej na ten temat. Bo podobno nie wolno wywozić żadnych odpadów ze składowiska, ale może zmieniły się przepisy?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick