Spalarnia w Ostrowie? Nowa prezes RZZO nie mówi „nie”

12
W Ostrowie Wielkopolskim od miesięcy grupa mieszkańców osiedla Zacisze-Zębców domaga się rozwiązania problemu odoru wydobywającego się z wysypiska śmieci przy ulicy Staroprzygodzkiej. Władze miasta zdecydowały o powołaniu nowej prezes Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów, a jej głównym zadaniem ma być zmierzenie się ze "śmierdzącym problemem". Marzena Wodzińska w wywiadzie udzielonym dla Telewizji Proart w programie "Komentarze i Opinie" była pytana o pomysł, który od dłuższego czasu pojawia się w różnych środowiskach - o budowę spalarni odpadów.

Zagłębiając się w temat spalarni odpadów można dowiedzieć się, że w Wielkopolsce funkcjonują dwie – w Poznaniu oraz w Koninie, a ich efektywność oceniana jest bardzo dobrze. Wyliczenia ekspertów ds. gospodarki odpadami do pewnego czasu zakładały, że dwie takie instalacje w naszym województwie w zupełności wystarczają. Jak wyjaśniała w programie „Komentarze i Opinie” Marzena Wodzińska – nowa prezes ostrowskiego RZZO – zmiany legislacyjne dopuszczają planowanie budowy kolejnych spalarni. W dobie problemu z nieprzyjemnymi zapachami z wysypiska w Ostrowie – taka instalacja wydawałaby się najlepszym rozwiązaniem. Wszystko z uwagi na znikome „skutki uboczne” dla środowiska działania spalarni.

Spalarnie to jednak obiekty niezwykle drogie. Ich koszt to nawet 500 mln złotych. Są możliwości sięgania po dofinansowania, jednak bardzo ograniczone oraz obwarowane wieloma kryteriami. W pierwszym publicznym wywiadzie, jaki udzieliła nowa prezes RZZO Telewizji Proart pada jednak jej opinia na temat spalarni w mieście. – Bardzo dobry pomysł – skomentowała. Czy i na jakich zasadach mogłaby powstać taka instalacja w Ostrowie? Posłuchajcie w materiale filmowym. 

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

12 KOMENTARZE

 1. 16
  3

  Tylko zarabianie na śmieciach w tym mieście, żadnych innych pomysłòw gospodarczych. Najgłupszy pomysł rządzących. znikome “skutki uboczne” ale zawsze !!!!!. Mam nadzieję że tak jak Jarek przeliczył się. To jest ostatnią kadencja Beatki.

 2. 14
  2

  „W dobie problemu z nieprzyjemnymi zapachami z wysypiska w Ostrowie – taka instalacja wydawałaby się najlepszym rozwiązaniem.” – przecież TO JEST NIEPRAWDA. Śmierdzą bioodpady, których się nie spala. Spala się plastiki, których nie można recyklingować. Spalarnia nie pomoże na smród, nie róbcie z ludzi głupich.

 3. 11
  2

  Kupiłem popcorn, zasiadłem przed telewizor i zaczynam oglądać serial. W najbliższych odcinkach konflikt miedzy Wodzińska a Strykowskim, protesty osiedla Zębców przed podniesieniem rzędnych na składowisku bo jesienią capi najbardziej, oflagowane śmieciarki na ulicach miasta zwiazków zawodowych bo kosztownemu MZO zabraknie lekko 4 mln zł rocznie na działalnośc bo nie dostanie dzierżawy za nieczynne składowisko. Beata Klimek znowu robi konferencje że jednak to wina Urbaniaka i nic nie wiedziała że to co wpadło od RZZO do czarnej dziury MZO miało iśc na inwestycje a nie finansowanie nierentownych wywozów z innych Gmin, a Strykowski to nie jest jej w ogóle bliski . Strykowski traci robotę a jego stanowisko dostanie znowu ktoś z Kalisza albo Jarocina. HAPPY END (wszelka zbieżnośc nazwisk i sytuacji jest przypadkowa)

 4. 18
  3

  OSTRÓW- ŚMIERDZĄCA ENKLAWA WIĘCEJ TĘŻNI BY MIESZKAŃCY MOGLI SIĘ DOTLENIĆ/ BO TA CO POWSTAŁA OBLEGANA JEST PRZEZ TYCH SAMYCH.ŚMIERDZĄCE WYSYPISKO ŚMIECI, CAPIĄCA ASFALTEM-ASFALTOWNIA, HAŁAS Z TORU DLA MOTOCYKLISTÓW, TERAZ SPALARNIA? CO JESZCZE ZAFUNDUJECIE MIESZKAŃCOM POBLISKICH OSIEDLI POMIEDZY WROCŁAWSKĄ,OSIEDLOWĄ I ZĘBCOWEM. KTO WYDAJE ZGODY NA STAWIANIE ZAKŁADÓW NP.FOLIA W ŚRODKU OSIEDLA DOMKÓW JEDNORODZINNYCH? HASŁO OSTRÓW -PRZYJAZNY MIESZKAŃCOM-BZDURA= POWINNO BYĆ – OSTRÓW WYKAŃCZA MIESZKANCÓW,UCIEKAJCIE DALEKO.

  • 7
   3

   Kolego w Wiedniu jest 5 spalarni i to w centrum miasta i w ostrowie powinna powstać już dawno zamiast tego śmierdzącego RZZO

  • 2
   1

   Oooo widzę że lobby spalarniowe już się uaktywniło. Dziwnych czasów dożyliśmy. Ludzie za pieniądze własne dzieci sprzedają.

 5. A ta cała Wodzińska to znowu „z nadania”! Straciła fuchę w Poznaniu to trzeba ją było ratować – i myk na prezesa! To jest polityka kadrowa obecnych władz – nie tylko lokalnych. A gdzie konkurs na wakujące stanowisko?

 6. Miałem okazję oglądać sposób zagospodarowania śmieci pod Paryżem. Aby wykorzystać odpady dla celów uzyskania energii, to należy zrobić to fachowo a nie amatorsko. Każdy by chciał aby taka inwestycja przyniosła korzyści, ale nie kosztem utraty zdrowia, czy zagrożenia ekologicznego. Nie może to być inwestycja w centrum miasta, gdzie ludzie żyją, śpią, pracują, wypoczywają itd. Ma to być przyjazne i ekonomiczne na długie lata. I kiedy poznam miejsce lokalizacji takiej inwestycji oraz parametry techniczne tego obiektu to dopiero mogę się kompetentnie do tego ustosunkować. Obecne informacje, jakie na ten temat do mnie dochodzą, to amatorskie bzdury opracowane przez urzędników.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick