DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kiedy dzieci wrócą do przedszkoli? Samorządowcy podjęli decyzje

Opieka gwarantowana dzieciom w żłobkach i przedszkolach dla wielu rodziców jest bezcenna. Dzięki temu mogą realizować się zawodowo i mieć pewność, że ich pociechy będą w najlepszych rękach. Jednak wiele osób w czasie pandemii koronawirusa radzi sobie z dziećmi i nie chce, by wracały one do żłobków i przedszkoli. Władze gminy Ostrów za pośrednictwem dyrektorów przedszkoli przeprowadziły anonimową ankietę. 87% rodziców deklaruje, że jeśli rząd zakazywałby uruchomienia przedszkoli, nadal byliby w stanie sprawować nad dziećmi opiekę w domach, 81% osób twierdzi, że jeśli władze gminy uruchomią przedszkola, to i tak nie będą chcieli posłać do nich swoich pociech. – Zaledwie ok. 150 osób pobiera zasiłek opiekuńczy za opiekę nad dziećmi w czasie epidemii, więc widać, że wielu rodziców doskonale sobie radzi, być może pracują zdalnie z domu lub pomagają im dziadkowie. Zdrowie jest najważniejsze i myślę, że z dużym spokojem uruchomimy placówki oświatowe, gdy w powiecie ostrowskim i południowej Wielkopolsce będzie już bezpiecznie – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Z kolei w gminie Przygodzice, gdzie funkcjonują 4 oddzielne przedszkola oraz 6 oddziałów przedszkolne przy szkołach podstawowych zapadła decyzja, że być może również 25 maja dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli. Dyrektorzy przedszkoli wraz z wójtem w przyszłym tygodniu będą jednak rozpoczynać przygotowania do uruchomienia placówek. Trzeba będzie spełnić szereg wymogów sanitarnych. Ostateczne decyzje będą podejmowane w oparciu o opinie rodziców, być może tylko zostanie uruchomionych tylko kilka placówek. – Oczywiście nie ma sensu i potrzeby, żeby dla jednego czy dwoje dzieci uruchamiać całe przedszkole lub oddział. Wierzę i mam nadzieję, że rodzice takich przedszkolaków poradzą sobie z organizacją opieki. Ale jesteśmy otwarci na różne rozmowy i działania – komentuje wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak.

Ostatecznej decyzji czy i kiedy na powrót zostaną otwarte żłobek i przedszkola w Ostrowie Wielkopolskim władze miasta jeszcze nie podjęły. Rodzice zostali już przepytani jakie są ich oczekiwania, wypowiedzieli się jeszcze przed weekendem majowym, kiedy to pierwotne zalecenia rządu były takie, by przedszkola otworzyć już 6 maja. – Mieliśmy informację, że zainteresowanych rodziców, którzy chcieliby w obecnych okolicznościach zezwolić na powrót ich dzieci do przedszkola to jest 317 osób – mówił 6. maja w programie „Komentarze i Opinie” Telewizji Proart wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego Sebastian Górski.

Rząd zagwarantował rodzicom dzieci świadczenie opiekuńcze rodzicom pracującym właśnie do 24 maja. Stąd sporo samorządów zdecyduje się na uruchomienie – na różnych zasadach – przedszkoli od 25 maja. Taką decyzję ogłosił już też burmistrz gminy Nowe Skalmierzyce. Z kolei częściowo, z dużymi ograniczeniami już od poniedziałku 18 maja uruchomione zostaną przedszkola nr 1, 5 i 6 oraz oddział przedszkolny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rojowie  na terenie gminy Ostrzeszów.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • M
    Mama

    środa, 20 maja, 2020

    Czemu Ci rodzice są tak nieodpowiedzialni, niech nie posyłają swoich dzieci do przedszkoli i żłobków, Boże chroń nas wszystkich

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz